Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Policjanci ostrzegają przed oszustwami w związku z koronawirusem!

Główna treść

Policjanci ostrzegają przed oszustwami w związku z koronawirusem!

Policjanci przestrzegają przed osobami, które wykorzystują epidemię koronawirusa. Oszuści nie mają żadnych skrupułów, oferują do sprzedaży środki mające rzekomo cudowne właściwości lecznicze i zwalczające wirusa. Nie tylko pukają do domów i mieszkań, często starszych osób, w Internecie podszywają się pod instytucje i organizacje mające na celu zwalczanie i zapobieganie szerzeniu się wirusa, czy też zajmujące się jego leczeniem. Nie ulegajmy panice i nie dajmy się oszukać. O każdym takim przypadku, informujmy  Policję.

Oszuści nie mają żadnych ograniczeń ani skrupułów i wykorzystują sytuację zwianą z paniką wywołaną przez koronawirusa.  Kiedy w Polsce  odnotowano pierwsze przypadki zachorowań, w tym samym czasie policjanci otrzymali sygnały o oszustwach z tym związanych. Przestępcy wykorzystują obecną sytuację. Dla nich jest to łatwy sposób do szybkiego wzbogacenia się. Pukają do domów i mieszkań, często osób starszych, oferując im różne produkty. Są to talizmany, amulety, zioła czy herbaty. Wszystkie z tych produktów i przedmiotów mają mieć uzdrowieńczą moc i chronić przed zarażeniem. Policjanci ostrzegają, przed takimi ofertami i nieuczciwymi sprzedawcami. Pamiętajmy, że żaden z tych produktów nie posiada właściwości leczniczych.

Jak zapobiec zachorowaniu, jak się leczyć i co zrobić w przypadku zarażenia, takie informacje można uzyskać, dzwoniąc na infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia nr tel. 800-190-590.

Oszustwa pojawiły się również w Internecie. W sieci można spotkać wielu nieuczciwych sprzedawców, którzy podszywają się pod Służby Sanitarne,  Ministerstwo Zdrowia oraz inne instytucje i organizacje walczące z rozprzestrzenianiem się i szerzeniem koronawirusa. W Polsce odnotowano już takie przypadki.  Oszuści rozpowszechniają w Internecie nieprawdziwe informacje dotyczące produktów, ale także  ewentualnych metod leczenia tego wirusa. Przestępcy, oferują do sprzedaży np. refundowane szczepionki. Informacje te rozpowszechniają, przesyłając sms, do którego dołączony jest link kierujący do strony z płatnościami.

Policjanci przestrzegają przed tego typu oszustami. Zachowajmy czujność i rozsądek! Nie dajmy się zwieść pozorom, nie kupujmy cudownych środków mających nas rzekomo uchronić przed zachorowaniem na koronawirusa, czy nagle uzdrowić. Nie wpuszczajmy też osób, oferujących lecznicze produkty,  do swoich domów. Bądźmy rozsądni. O  każdym takim przypadku informujmy Policję.