Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Pomagam, bo chcę dla Centrum Wsparcia i Terapii Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin w Kluczach

Główna treść

Pomagam, bo chcę dla Centrum Wsparcia i Terapii Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin w Kluczach

Istniejące od 24 lat Wolbromskie Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, a obecnie KOŁO POLSKIEGO STOWARZYSZENIA NA RZECZ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ prowadzące OREW, Warsztat Terapii Zajęciowej oraz Dzienne Centrum Aktywności, stara się powołać nową placówkę dla niepełnosprawnych. Będzie nią Centrum Wsparcia i Terapii Osób Niepełnosprawnych i ich Rodzin (CWITONIR), które powstanie w budynku byłego Zespołu Szkół w Kluczach.

Aby inwestycja mogła być zrealizowana, Stowarzyszenie musi zgromadzić dodatkowe środki. Brakujące ponad 600 tys. zł. Stowarzyszenie zamierza pozyskać z organizowanej przez siebie zbiórki publicznej pod nazwą „Pomagam bo chcę”. W jej ramach organizowane są występy, eventy, koncerty, akcje sportowe. Rozpoczęta w lutym br.  zbiórka potrwa do grudnia. Stowarzyszeniu udało się już zebrać ponad 60 tys. złotych. 
Jedna z imprez w ramach zbiórki „Pomagam bo chcę” odbyła się w wolbromskim Domu Kultury. 24 marca 2019 r. na scenie DK swoje umiejętności i walory artystyczne zaprezentowali: 

  • wychowawcy OREW Wolbrom w zmysłowym, przepięknym walcu
  • wychowankowi i wychowawcy OREW Wolbrom w tańcu szarf
  • wychowanka OREW Wolbrom Natalia w piosence „Nie ma nas”
  • wychowankowie OREW Wolbrom w piosence „Och Franka, Franka” 
  • rodzice wychowanków OREW Wolbrom w przedstawieniu „O królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach”
  • wychowawcy OREW Wolbrom w inscenizacji bajki Juliana Tuwima „Rzepka”.

Wspaniałe, pełne energii występy z podziwem oklaskiwali zaproszeni na występy goście, a wśród nich min: Burmistrz MiG Wolbrom Adam Zielnik oraz członkowie Zarządu wolbromskiego Koła PSONI.  Po zakończonych występach, zgromadzeni na sali udali się na kiermasz, gdzie mogli podziwiać i nabywać prace podopiecznych Stowarzyszenia oraz spróbować pysznych ciast wykonanych przez ich rodziców. Nie lada atrakcją była fotobudka, w której każdy mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w zabawnych przebraniach.
–  Dziękujemy wszystkim osobom, które wsparły Stowarzyszenie w dniu 24 marca 2019 r. podczas zbiórki „Pomagam, bo chcę” i dołożyli swoją cegiełkę na utworzenie Centrum Wsparcia i Terapii Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin w Kluczach. Szanowni Państwo, każda wpłacona złotówka przybliża nas do osiągnięcia zamierzonego celu. Podczas tej zbiórki zebraliśmy aż 6 240 złotych. – z uznaniem oznajmiła Przewodnicząca Zarządu Koła – Urszula Marcinkowska.

Jeśli chcesz wesprzeć Stowarzyszenie, a nie wiesz w jaki sposób to uczynić? Zachęcamy do udziału w:
Licytacje Facebook – na Facebooku przeprowadzamy licytacje różnych rzeczy…, dołącz się, licytuj!
Fani mani – jeżeli robisz zakupy przez Internet to możesz nas wspierać…jak? Wejdź na stronę fanimani.pl, wybierz naszą organizację, zrób zakupy i tym samym część środków z tych zakupów zostanie przekazana na naszą działalność…
Skarbona  – w budynku OREWu przy sekretariacie stoi skarbona.. każdy grosik do niej wrzucony wspomoże naszą działalność.
Strona internetowa –  wchodząc na naszą stronę internetową http://www.psoni-wolbrom.pl/ dowiesz się jak można nas wspomóc, dowiesz się na jakie konto można wpłacić np. darowiznę
1% podatku – prosimy o przekazanie 1% podatku w zeznaniu podatkowym PIT, nasze księgowe bezpłatnie go rozliczą!

Placówka CWITONIR powstanie w Kluczach, w budynku zamkniętego w 2015 r. Zespołu Szkół. I użyczonego przez Gminę Klucze Stowarzyszeniu na okres 20 lat. Od grudnia 2018 roku prowadzone są tam prace budowlane, gdyż budynek nie jest dostosowany do potrzeb i możliwości osób niepełnosprawnych. Zaprojektowano przebudowę przedmiotowego obiektu wraz ze zmianą sposobu użytkowania budynku na cele placówki pobytu dla osób niepełnosprawnych.Realizowane będą w nim m.in. profesjonalne i nowoczesne świadczenia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w ramach dwóch projektów tj. „Droga do samodzielności” oraz „Placówka Wsparcia Dziennego Dzieci i Młodzieży – Otwarte Drzwi”.
Wartość planowanej inwestycji oszacowana została na kwotę 6 214 346,08 zł. W procedurach konkursowych Stowarzyszenie otrzymało dofinansowanie w wysokości 75 % planowanej inwestycji  tj. 4 660 759,50 zł z RPO Województwa Małopolskiego oraz w wysokości 20 % tj.  1 240 869, 21 zł z PFRON w ramach obszaru E „Programu wyrównywania różnic między regionami III.” Ze względu na wzrost cen w budownictwie w latach 2016-2018 oszacowania na przestrzeni ówczesnego kosztorysu inwestorskiego okazały się zbyt niskie. Całość inwestycji wzrosła tym samym do prawie 6 mln. 600 tys. złotych.

GALERIA ZDJĘĆ