Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: POMOC ŻYWNOŚCIOWA – WYDAWANIE PACZEK

Główna treść

POMOC ŻYWNOŚCIOWA – WYDAWANIE PACZEK

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wolbromiu informuje , że będą wydawane paczki żywnościowe dla osób zakwalifikowanych do otrzymania pomocy w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.

W związku z panująca trudną sytuacją epidemiczną wydawanie paczek odbędzie się przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności tzn. osoby oczekujące w kolejce muszą zachować 2m odstęp od siebie i mieć założone maseczki oraz rękawiczki jednorazowe.

Wydawanie paczek odbędzie się w MOPS Wolbrom w dniach z podziałem na poszczególne miejscowości:

 • 16.02.2021 r. – wtorek – w godz. 11.00-14.00- mieszkańcy miasta Wolbrom, Łobzów, Załęże, Zabagnie, Miechówka, Kąpiołki
 • 17.02.2021 r. – środa – w godz. 9.00 – 13.00 – Kąpiele Wielkie, Strzegowa, Poręba Górna, Chełm, Chrząstowice, Gołaczewy, Zarzecze, Zasępiec, Dłużec, Kaliś
 • 18.02.2021r – czwartek- w godz. od 9.00 -13.00 – Poręba Dzierżna, Wierzchowisko, Jeżówka, Brzozówka, Sulisławice, Lgota Wielka, Lgota Wolbromska, Boża Wola

Paczki będą wydawane zgodnie z rozpisanym harmonogramem.

Paczki żywnościowe wydawane będą tylko dla mieszkańców Miasta i Gminy Wolbrom.

Informujemy, że ilość paczek jest ograniczona, paczki wydawane będą do wyczerpania produktów.

PROGRAM OPERACYJNY POMOC ŻYWNOŚCIOWA 2014-2020

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa to działanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, które ma na celu wsparcie osób i rodzin najbardziej potrzebujących.
Program skierowany jest do osób, które znajdują się w trudnej sytuacji i uzyskują dochód nieprzekraczający:

1.542,20 zł dla osoby samotnie gospodarującej,

1.161,60 zł dla osoby w rodzinie.

Aby otrzymać pomoc żywnościową należy:

 • Zgłosić się do Ośrodka Pomocy Społecznej (OPS) właściwego dla miejsca zamieszkania lub do organizacji partnerskiej wydającej żywność w celu zakwalifikowania do odbioru żywności.
 • Jeśli spełniamy wskazane kryteria, otrzymujemy skierowanie, które umożliwia odbiór we wskazanym na skierowaniu miejscu.

Pomoc żywnościowa w gminie Wolbrom przekazywana jest za pośrednictwem w współpracującej z Bankiem Żywności w Krakowie Organizacji Partnerskiej Lokalnej Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Pomoc udzielana jest w formie paczek żywnościowych lub posiłków.

DZIAŁANIA TOWARZYSZĄCE

W ramach programu realizowane są również zajęcia dla osób zakwalifikowanych do projektu. Mają on formę bezpłatnych szkoleń lub warsztatów dotyczących:

 • Przygotowania posiłków,
 • Dietetyki oraz zdrowego odżywiania,
 • Sprawnego zarządzania budżetem domowym,
 • Zapobiegania marnowaniu żywności,
 • Inne działania o charakterze indywidualnym i zbiorowym, akcyjnym lub cyklicznym, mające na celu włączenie społeczne najbardziej potrzebujących.

Działania realizowane są przez Bank Żywności w Krakowie w siedzibie OPL lub w miejscu wyznaczonym przez organizację. Uczestniczą w nich podopieczni, którzy zostali zakwalifikowani do otrzymania pomocy żywnościowej, w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Terminy oraz miejsca realizacji warsztatów znajdują się na stronie internetowej Banku Żywności w Krakowie.

Do udziału w działaniach towarzyszących ma prawo każda osoba, która otrzymała skierowanie z OPS do odbioru wsparcia żywnościowego w ramach POPŻ.

PODPROGRAM 2020

Podprogram 2020 jest kontynuacją poprzednich Podprogramów. Celem programu jest zapewnienie najuboższym mieszkańcom Polski pomocy żywnościowej oraz uczestnictwa w działaniach towarzyszących.

OKRES DYSTRYBUCJI ŻYWNOŚCI: grudzień 2020 – sierpień 2021

ZASADY PRZEKAZYWANIA ARTYKUŁÓW SPOŻYWCZYCH:

Pomoc żywnościowa jest przekazywana osobom najbardziej potrzebującym w formie paczek żywnościowych lub posiłków:

Paczka żywnościowa – to minimum kilka artykułów spożywczych (co najmniej 3) składających się z różnych grup towarowych wydawanych jednorazowo, a wchodzących w skład zestawu.

Posiłek – to każde danie (śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek lub kolacja) przygotowane w OPL np. jadłodajniach, schroniskach, noclegowniach dla osób bezdomnych,
z wyłączeniem świadczenia usług firm zewnętrznych (np. catering).

Zestaw roczny artykułów spożywczych w Podprogramie 2020 obejmuje żywność o łącznej wartości ok. 42,27 kg na osobę, w tym:

 1. Artykuły warzywne i owocowe:
  1. groszek z marchewką 3,2 kg,
  2. koncentrat pomidorowy 1,12 kg,
  3. buraczki wiórki 1,40 kg,
  4. powidła śliwkowe 1,50 kg,
  5. mus jabłkowy 1,44 kg
 2. Artykuły skrobiowe:
  1. makaron jajeczny 5 kg,
  2. płatki owsiane 1 kg,
  3. ryż biały 2 kg,
  4. kasza jęczmienna 1,50 kg,
  5. herbatniki maślane 0,40 kg,
 3. Artykuły mleczne:
  1. mleko UHT 7 l,
  2. ser podpuszczkowy dojrzewający 1,6 kg,
 4. Artykuły mięsne:
  1. szynka drobiowa 2,40 kg,
  2. szynka wieprzowa 1,80 kg,
  3. pasztet drobiowy 0,32 kg,
  4. filet z makreli w oleju 1,19 kg,
 5. Cukier:
  1. cukier biały 4kg,
  2. Miód nektarowy 0,50 kg
 6. Tłuszcze:
  1. olej rzepakowy 4 l,
 7. Dania gotowe:
  1. Fasolka po bretońsku 1,40 kg.

Podsumowanie Podprogramu 2019

W ramach Podprogramu 2019 Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wolbromiu objęła wsparciem żywnościowym 782 przekazując 32 991,06 żywności w formie paczek 3429 .

Podsumowanie Podprogramu 2018

W ramach Podprogramu 2018 Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wolbromiu objęła wsparciem żywnościowym 837 przekazując 35,35026t. żywności w formie paczek 3830 i/lub posiłków.

We współpracy z Bankiem Żywności dla osób korzystających z pomocy żywnościowej przeprowadzono warsztaty edukacyjne: kulinarne, żywieniowe, ekonomiczne oraz dotyczące marnowania żywności.

Dodatkowo Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wolbromiu realizowała działania towarzyszące niefinansowe takie jak: warsztaty kulinarne, żywieniowe, ekonomiczne.