Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Projekt współpracy międzynarodowej I-€urope

Główna treść

Projekt współpracy międzynarodowej I-€urope

Od października 2013 roku SP1 w Wolbromiu wraz ze szkołami z Walii, Belgii, Portugalii, Włoch i Turcji bierze udział w 2-letnim projekcie programu Comenius pt. „I-€urope”. Przez kolejne etapy wzajemnego poznawania kultur i tradycji, w nowoczesnym kontekście użycia technologii komunikacyjnej i informacyjnej prowadzi uczestników, stworzona indywidualnie przez każdego z partnerów projektu maskotka IRobot, który, jako „gość z innej planety”, poznaje zwyczaje i kulturę swoich gospodarzy.

Wychodzenie z rutyny nauczania i uatrakcyjnianie procesu edukacyjnego, przy zastosowaniu nowoczesnych metod to w dzisiejszej szkole już nie egzotyczna nowinka, ale konieczność, wymuszona zmianą cywilizacyjną. Aby zainteresować uczniów i zachęcić ich do aktywności trzeba szukać wciąż nowych sposobów. Pomagają w tym fundusze europejskie oraz inwencja otwartych, aktywnych nauczycieli.

Projekt, do którego przystąpiła wolbromska „Jedynka” ma na celu przygotowanie uczniów do pełnienia roli odpowiedzialnych obywateli europejskich, którzy są świadomi wartości własnych kultur i tradycji, jak i tolerancji i zrozumienia innych krajów. Przy okazji młodzi uczestnicy projektu uczą się stosować w praktyce nabyte w szkole umiejętności porozumiewania się w języku angielskim, który stanowi w projekcie podstawę do komunikacji międzynarodowej, a także podstawowych zwrotów w językach narodowych poszczególnych uczestników. Uczą się również wykorzystywać nowoczesne techniki teleinformacyjne.

Uczniowie uczestniczący w projekcie, poznając nowych kolegów z innych krajów, pozyskują nowe doświadczenia i umiejętności, mogą wykazać się inwencją twórczą i zwyczajnie dobrze się bawią, korzystając z takich narzędzi jak Skype, blog, Twitter, aplikacje iPad, Scracht, itp. Nauczyciele zaś mają możliwość wymiany doświadczeń z kolegami z innych krajów, co otwiera ich na nowe metody nauczania i pracy z dziećmi.

Czwarte spotkanie nauczycieli projektu Comenius I-Europe odbyło się w Wolbromiu i zgromadziło 21 uczestników ze szkół partnerskich z Walii, Belgii, Turcji, Portugalii i dwóch szkół z Włoch. Program, jaki przygotowali nauczyciele „Jedynki” dla swoich zagranicznych kolegów był bardzo bogaty i atrakcyjny. Wszystko po to, by zaprezentować jak najwięcej atrakcji oferowanych przez Polaków i Polskę.

W niedzielę, 12 października, zagraniczni goście zostali uroczyście i symbolicznie – chlebem i solą – powitani na spotkaniu uświetnionym przez występ wolbromskiej wizytówki – ZPiT Wolbromiacy.

Poniedziałek był dniem wizyty w Szkole Podstawowej nr 1 w Wolbromiu, która zbiegła się z lokalnymi obchodami Dnia Edukacji Narodowej. Była zatem uroczysta okolicznościowa akademia, przygotowana przez Agnieszkę Kołodziej i Agnieszkę Gamrat, na której oficjalnie przywitano i przedstawiono gości – zagranicznych koordynatorów projektu wraz z maskotkami IRobotami przez panią dyrektor Elżbietę Sojkę, spacer po szkole i klasach  w grupach oprowadzanych przez nauczycielki języka angielskiego Marzenę Miłek oraz Barbarę Olewińską, obserwacja zajęć lekcyjnych  prowadzonych przez  Anetę Gajowiec – kl 2c – prezentacja tańca walijskiego, Marię Dziubę kl.2b – śpiewająca prezentacja alfabetu polskiego,  Agnieszkę Gardełę – kl.3b – scenka teatralna. Po krótkiej przerwie kawowej, podczas której goście zachwycali się słodkimi wypiekami swoich gospodarzy kontynuowano wizytację, podczas której goście zobaczyli: matematyczną grę  przygotowaną przez Anetę Bąchor z kl.6b, lekcję WF na boisku Orlik, prowadzoną przez Ewelinę Hudzińską i Beatę Kośmider. O oprawę i opiekę nad uczennicami klasy 6b, obsługującymi gości zadbały Małgorzata Sosnowska i Małgorzata Niewęgłowska

Podczas  lunchu odbyło się robocze spotkanie koordynatorów w celu omówienia dalszych etapów projektu, a potem już była kolejna atrakcja: wyjazd do Wieliczki i zwiedzanie Kopalni Soli.

Wtorkowy poranek wiązał się z kolejnymi wydarzeniami w szkole – ślubowaniem klas 1 przygotowanym pod opieką wychowaczyń klas 1 : Izabeli Klimek, Marii Osmendy i Barbary Kocioł oraz wychowaczyń klas 6 witających klasy pierwsze, czyli Edytę Oleksy i Renatę Kaczmarczyk. W ty dniu zagraniczni goście zwiedzili też Sale regionalne i zapoznali się z rekwizytami sprzed II wojny światowej oraz osobliwościami czasów PRL zgromadzonymi w tzw. Izbie Pamięci. Po szkoleniu uczestników projektu z zakresu ICT kontynuowano zwiedzanie. Tym razem zabytki Wolbromia zaprezentował gościom młody historyk Kamil Pałka.

Niespodzianką dla gości był pokaz połączony z nauką gotowania tradycyjnych polskich potraw. Gościny udzieliła w tym zakresie kuchnia Gospody Czarny Las. Uczestnicy dowiedzieli się, jak zrobić prawdziwy polski rosół, własnoręcznie lepili pierogi oraz poznali przepis na szarlotkę, którymi następnie wszyscy zajadali się ze smakiem. Po wspaniałym obiedzie przyszedł czas na warsztaty przygotowane przez wolbromskich pszczelarzy ojca i syna: Waleriana i Grzegorza Ciepałów, którzy nie tylko opowiadali o miodzie i pszczołach, ale także zaprezentowali jak wyrabia się tradycyjne świece woskowe. Była tez degustacja tradycyjnych potraw przygotowanych przez reprezentantki kilku lokalnych KÓŁ Gospodyń Wiejskich. Dzień zakończył udział w występie Olgi Bończyk, która uświetniła wolbromskie obchody Dnia Edukacji Narodowej w DK i kolacja pożegnalna w Karczmie Klimtówka, na którą zaproszono także nauczycieli emerytów, byłych pracowników SP nr 1 przy akompaniamencie zespołu „Muzyk Nocy”. 

Środa i część czwartku poświęcone były zwiedzaniu zabytków Krakowa: Wawelu z Katedrą, Starego Miasta i Kazimierza oraz Muzeum Bursztynu, znalazł się czas na spacer po Rynku i Sukiennicach, wizytę w Kościele Mariackim oraz zwiedzanie Podziemi Rynku. W czwartek zagraniczni goście zwiedzili także Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Ewa Barczyk

Podziękowania
Jako koordynator projektu chciałabym złożyć serdeczne podziękować wszystkim koleżankom zaangażowanym w realizację projektu, gronu pedagogicznemu SP 1 za współpracę oraz współorganizatorom tego spotkania czyli:
 

  • Państwu Małgorzacie i Sławomirowi Osuchom z Gościńca Czarny Las oraz  Państwu Ewie i Zbigniewowi Marchajom za wspaniałe przyjęcie i organizację spotkań oraz kolacji.
  • Panu Damianowi Barczykowi – managerowi Restauracji Klimtówka za okazaną życzliwość i pełen profesjonalizm.
  • Pani Edycie Kiwior z Gospody Pod Lasem za przygotowanie posiłku dla gości.
  • Panu Kamilowi Pałce za prezentację historii Wolbromia podczas oprowadzania gości po Wolbromiu.
  • Pani Lidii Musiał za organizację warsztatów regionalnych Koła Gospodyń Wiejskich oraz wszystkim Paniom z KGW, które wzięły udział w pokazie
  • Panu  Walerianowi i Grzegorzowi Ciepałom – za przygotowanie ciekawych warsztatów na temat miodu i pszczół oraz Kamili Ciepał – Sklep pszczelarski Kika
  • Panu Henrykowi i Norbertowi Stupce za szybki i bezpieczny transport
  • Pani Ewie Barczyk  za okazaną pomoc
  • Szczególne podziękowania dla Pani Agnieszki Gołembiowskiej – Karoń oraz Zespołu Pieśni i Tańca Wolbromiacy za niezapomniane emocje, dostarczone podczas kolacji powitalnej

oraz wszystkim, którzy wsparli mnie i pomogli przy realizacji projektu.

Zapraszam do śledzenia strony projektu i galerii zdjęć www.ieurope.jimdo.com

Barbara Olewińska

Powiązana galeria