Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Promowali produkty lokalne

Główna treść

Promowali produkty lokalne

W niedzielę 22 września br. podczas odbywającego się w Trzyciążu Nadprzemszańskiego Festiwalu Smaków i Święta Ziemniaka nastąpiło uroczyste rozstrzygnięcie IV edycji konkursu na Produkt Lokalny „Nad Białą Przemszą”. Jurajskimi Kryształowymi Jaszczurkami nagrodzono: konfiturę z zielonych pomidorów, studenckie porto, bukiet z kasztanów oraz imprezę plenerową „Czar Pustyni”.

Decyzją Kapituły Konkursowej obradującej w składzie: Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego (Przewodniczący Kapituły) oraz Członkowie: Karolina Boba (Przedstawiciel Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie o/Kraków), Magdalena Doniec (Przedstawiciel Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich) i Maciej Szostak (Prezes Małopolskiej Sieci LGD) nagrody główne czyli Jurajskie Kryształowe Jaszczurki trafiły do: Klubu Aktywnych Kobiet w Imbramowicach – za konfiturę z zielonych pomidorów, Studentów Społecznej Akademii Nauk – za Studenckie porto, Środowiskowego Domu Samopomocy w Wolbromiu – za Bukiet z kasztanów i Stowarzyszenia „Produkt Lokalny Nad Białą Przemszą” za Imprezę plenerową „Czar Pustyni”.

Ponadto, wszystkie zgłoszone do konkursu produkty otrzymały Certyfikat Produktu Lokalnego „Nad Białą Przemszą”. Z terenu naszej gminy certyfikaty otrzymały następujące produkty i wydarzenia:

Kaliska rolada ziemniaczana z grzybkiem -Koło Gospodyń Wiejskich Kaliś

Chleb na zakwasie pszenno-żytni -Koło Gospodyń Wiejskich Kaliś

Tort ziemniaczany -Koło Gospodyń Wiejskich Kaliś

Pyzy ziemniaczane z mięsem -KGW Zarzecze

Tradycyjne knedelki z truskawką i śliwką -KGW Gołaczewy

Zapiekanka ziemniaczana -KGW Zarzecze

„Bliny Załęskie” potrawa regionalna -KGW Załęże

Biały ser kozi potrawa regionalna -Marianna Szczurkowska

Kiszka ziemniaczana po łobzowsku -KGW Łobzów

Koszyczek wielkanocny -KGW Zarzecze

Od pasji do sztuki – mulinowe malowidła -Alina Pacia

Od pasji do sztuki – kordonkowe pajęczynki – Alina Pacia

Hotel dla owadów -Środowiskowy Dom Samopomocy w Wolbromiu

Bukiet z kasztanów -Środowiskowy Dom Samopomocy w Wolbromiu

Piknik rodzinny w Kalisiu -KGW Kaliś

Załęże tablica pamiątkowa -KGW Załęże

Trzy poprzednie edycje konkursu cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem a certyfikat Produktu Lokalnego „Nad Białą Przemszą” otrzymało już ponad 120 produktów, z czego 12 zostało wyróżnionych Jurajską Kryształową Jaszczurką.

Konkurs na Znak Promocyjny „Nad Białą Przemszą” jest organizowany z myślą o producentach, usługodawcach, organizacjach i osobach, które poprzez swoje działania w sferze społecznej i ekonomicznej przyczyniają się do budowy pozytywnego wizerunku swoich gmin i miejscowości. Produkty wyróżnione Znakiem „Nad Białą Przemszą” były i będą promowane przez Stowarzyszenie LGD „Nad Białą Przemszą” zarówno w Polsce jak i za granicą.

Wiesław Biernacki