Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Przedsmak Wielkiej Nocy

Główna treść

Przedsmak Wielkiej Nocy

Choć do Wielkiej Nocy został tydzień, atmosferę świąt można było poczuć już w ostatnią sobotę. W wolbromskim DK, odbył się konkurs koszy wielkanocnych połączony z projekcją filmu „Jan Paweł II. Szukałem Was”. Kosze wielkanocne, zarówno te tradycyjne, jak i nieco unowocześnione zaprezentowały panie z 15 Kół Gospodyń Wiejskich: Chełmu, Chrząstowic, Dłużca, Domaniewic, Gołaczew, Kalisia, Kąpiel Wielkich, Kąpiołek, Łobzowa, Miechówki, Strzegowej, Wierzchowiska, Załęża, Zarzecza i Zasępca.

Każda grupa, biorąca udział w konkursie, miała za zadanie przygotowanie tradycyjnego kosza wielkanocnego, zawierającego co najmniej dziesięć wykonanych przez siebie pisanek. Wielkanocne jajka mogły być wykonane dowolną techniką i powinny łączyć tradycję z nowoczesnością wzbogacone o współczesne motywy lub inne od dotychczas wykorzystywanych techniki, czy regionalne wzory. Oczywiście, oprócz pisanek nie zabrakło palm, kolorowych, niezwykle misternie wykonanych ozdób wielkanocnych, no i wszelakich wielkanocnych przysmaków.

Jury konkursu w składzie złożonym z przedstawicieli: Domu Kultury w Wolbromiu (Agata Pabian), Urzędu Miasta i Gminy w Wolbromiu (Wiesław Biernacki), Stowarzyszenia Kłos, zrzeszającego KGW z terenu naszej gminy (Lidia Musiał), a także oceniający prace goście honorowi konkursu poseł Europarlamentu Bogusław Sonik i posłanka na Sejm RP Lidia Gądek, równocześnie reprezentująca Gminny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, miało nie lada problem z wytypowaniem najpiękniejszych koszy, gdyż każdy z nich był, jak zgodnie określono – doskonały. Biorąc pod uwagę kryteria takie jak: nowatorskie podejście do prezentowania tradycji regionalnej, ogólna estetyka i kreatywność jury w drodze głosowania postanowiło przyznać pierwsze miejsce paniom z KGW Gołaczewy, drugie miejsce przypadło gospodyniom z KGW Kąpiołki i trzecie – dla KGW Łobzów.

Zanim jednak jury ogłosiło wyniki uczestnicy konkursu, jak również przybyli do DK mieszkańcy gminy, zostali zaproszeni na projekcję filmu „Jan Paweł II. Szukałem Was”.
Po wręczeniu nagród rzeczowych dla zwycięzców, złożeniu gratulacji wszystkim uczestnikom konkursu, goście, wspólnie z  burmistrzem Wolbromia Janem Łaksą odśpiewali „Barkę” na cześć błogosławionego Jana Pawła, który wkrótce dostąpi godności świętego, a następnie złożyli wszystkim zebranym w sali lustrzanej najlepsze życzenia świąteczne.

Przedświąteczny konkurs zorganizował Dom Kultury w Wolbromiu, we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Olkuszu, Urzędem Miasta i Gminy Wolbrom, Kołami Gospodyń Wiejskich oraz Gminnym Związkiem Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

Wiesław Biernacki