Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Przegląd Grup Jasełkowych w DK

Główna treść

Przegląd Grup Jasełkowych w DK

10 stycznia na scenie wolbromskiego DK odbył się coroczny Przegląd Grup Jasełkowych pod patronatem Burmistrza MiG Wolbrom- Jana Łaksy. Celem Przeglądu, podczas którego w tym roku swój sceniczny talent pokazało pięć zespołów ze szkół naszej gminy, jest przede wszystkim kultywowanie tradycji w dziedzinie zwyczajów karnawałowych i obrzędów jasełkowych oraz wymiana kontaktów między zespołami regionalnymi i młodzieżą szkolną.

Jury w składzie: Henryka Rogal- kierownik zespołu regionalnego „Łobzowianie”, emerytowana nauczycielka języka polskiego, Greta Fałda – przedstawicielka Referatu Komunikacji Społecznej i Promocji Urzędu Miasta i Gminy Wolbrom oraz Maciej Nabiałek – opiekun grupy teatralnej „Glutaminian sodu”, działającej w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu, mieli przyjemność obejrzeć pięć bardzo ciekawych przedstawień, zawierających pouczający przekaz. Ocenie jury podlegały przede wszystkim: oryginalność scenariusza, zmysł inscenizacyjny, reżyseria i sprawność realizacyjna, kultura słowa, ruch sceniczny, a także oprawa muzyczna. Ogromne uznanie należy się wszystkim zespołom oraz ich opiekunom za pracę włożoną w przygotowanie spektakli oraz różnorodność rozwiązań scenograficznych, nawiązujących zarówno do tradycji jak i współczesności. Mimo, iż do konkursu przystąpiło tylko pięć zespołów, poziom był wysoki, a zarazem wyrównany.

Jako pierwsi zaprezentowali się uczniowie ze SP w Jeżówce, którzy w przedstawieniu „Miłość nie ma wieku, wciąż się rodzi” w bardzo czytelny sposób pokazali istotę Świąt Bożego Narodzenia. W następnej kolejności wystąpili uczniowie ze SP nr 2 w Wolbromiu, których przedstawienie nosiło tytuł „Tak, On jest królem”, następnie uczniowie ze SP w Chełmie w spektaklu pt. „Jasełka”, uczniowie z ZS w Dłużcu w spektaklu pt. „Porozmawiajmy z drugim człowiekiem”. Natomiast jako ostatni zaprezentowali się uczestnicy WTZ w Lgocie Wolbromskiej z przedstawieniem pt. „Co wydarzyło się w Betlejem”.

Jury po obejrzeniu pięciu niezwykle interesujących przedstawień jasełkowych jednomyślnie postanowiło przyznać nagrody w następującej kolejności:

 I miejsce: ex aequo
–    „Porozmawiajmy z drugim człowiekiem” ZS w Dłużcu (pod kier. Urszuli Latacz, Małgorzaty Gamrot, Marzeny Krężel) – za oryginalność i samodzielność w tworzeniu scenariusza, dużą sprawność realizacyjną reżysera, ciekawe rozwiązania sceniczne, muzykę wykonywaną na żywo, ruch na scenie, głębokie przesłanie.
–    „Miłość nie ma wieku, wciąż się rodzi” SP w Jeżówce (pod kier. Agaty Wójcik, Sylwii Kowal, Ewy Micyk) – za ciekawe podjęcie tematu Świąt Bożego Narodzenia, ogólny wyraz artystyczny, ciekawe nawiązanie do tradycji i współczesności.

II miejsce: „Co wydarzyło się w Betlejem” WTZ w Lgocie Wolbromskiej (pod kier. Kariny Strózik, Artura Łaksy, Katarzyny Kozieł- Drążkiewicz)

III miejsce: ex aequo
–    „Tak, on jest królem” SP nr 2 w Wolbromiu (pod kier. Jolanty Gamrot, Magdaleny Grelewicz, Małgorzaty Wolskiej)
–     „Jasełka” SP w Chełmie (pod kier. Leonardy Latos, Liliany Dudek).

Niewątpliwie dzieciom i młodzieży, którzy przygotowali tak niezwykłe przedstawienia nie brakuje talentu scenicznego. Z roku na rok widoczne są postępy w pracy na scenie.
Dziękujemy wszystkim zespołom za mozliwość przeżycia pięknych i wzruszających chwil podczas oglądania jasełek, jednocześnie życząc rozwijania talentów aktorskich oraz dalszych sukcesów na scenie.

Greta Fałda