Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Przypominamy o obowiązku noszenia odblasków!

Główna treść

Przypominamy o obowiązku noszenia odblasków!

Przypominamy wszystkim sceptykom noszenia odblasków, że od 1 września weszła w życie ustawa nakładająca na pieszych obowiązek noszenia odblasków poza strefą zabudowaną. Przepis ten ma przyczynić się do zwiększenia naszego bezpieczeństwa na drodze. Miejmy nadzieję, że piesi traktują go zdroworozsądkowo, gdyż za brak elementu odblaskowego grozi wysoki mandat!

Jak do tej pory wielu mieszkańców naszej gminy nie nosiło elementów odblaskowych nawet w okolicznościach, w których wydawać by się mogło, że są one niezbędne. Być może nowy przepis zachęcił sceptyków, a nawet zmusił wiele osób do ich noszenia. Nowelizacja ustawy jest na tyle elastyczna, że odblask może być breloczkiem, bransoletką, elementem buta, czy kurtki. Nie ma więc wymówek, że nie jest trendy. Musimy sobie zdać sprawę z tego, że na nieoświetlonym poboczu, w ciemnym ubraniu, po zmroku jesteśmy widoczni dla kierowcy z odległości 20 m. Gdy założymy odblask – w świetle reflektorów pojawimy się już 150-300 metrów od auta. Przy włączonych światłach długich, kierowca auta wypatrzy pieszego z odblaskiem nawet z odległości kilometra. Różnica jest znaczna. Nie ma się więc nad czym zastanawiać i kto jeszcze tego nie zrobił  musi koniecznie zaopatrzyć się w odpowiedni element odblaskowy, gdyż może on ustrzec od wypadku czy kalectwa.

Weźmy pod uwagę, że nadeszła pora, kiedy wieczory są długie i często pojawia się mgła. To czas kiedy dochodzi do wielu wypadków drogowych z udziałem pieszych. Warto więc być przezornym i mieć ze sobą odblask. Do niedawna obowiązek noszenia odblasków miały jedynie dzieci do 15. roku życia. Teraz obowiązek ten dotyczy również dorosłych. Od 1 września pieszy może poruszać się bez elementów odblaskowych po zmierzchu jedynie po drodze przeznaczonej wyłącznie dla niego lub po chodniku w strefie zamieszkania.

Mimo, iż są osoby które wątpią w skuteczność nowego przepisu nakładającego obowiązek noszenia odblasków na wszystkich, twierdząc, że „dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane”, my przekonujemy, że ma on duży sens. Założenie odblasku nie jest czasochłonne ani skomplikowane, a może uchronić nas przed wypadkiem. Warto o tym pamiętać wracając wieczorem nieoświetlonym poboczem.

Greta Fałda