Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Remiza w Strzegowie w nowym blasku

Główna treść

Remiza w Strzegowie w nowym blasku

Zakończyły się prace budowlane zlecone przez Gminę Wolbrom w ramach modernizacji remizy strażackiej OSP w Strzegowie, wykonane z udziałem środków Województwa Małopolskiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie z programu „Małopolskie Remizy 2015”. To już kolejny tego typu remont, mający się przyczynić do podniesienia komfortu pracy strażaków, ale także integracji społeczności lokalnej.

Ożywiona w ostatnim czasie działalność OSP w Strzegowie, wsparta odmłodzeniem drużyny przez wstąpienie w jej szeregi młodych sportowców z lokalnego klubu, będzie jeszcze bardziej aktywna z racji przeprowadzonej ostatnio gruntownej modernizacji siedziby strażaków.

– Bardzo cieszy nas życzliwa współpraca burmistrza Adama Zielnika w zakresie realizacji naszych marzeń. Dzięki przeprowadzonej modernizacji nasza remiza otrzymała nowe życie i wiążemy z nią dużo planów – cieszy się radny Marcin Grzanka ze Strzegowy. – Chcemy, żeby obiekt zarabiał na swoje utrzymanie, stąd intensywne działania wielu chętnych do pracy osób, które już planują nie tylko lokalne imprezy, integrujące społeczność, ale także mogące dać konkretny dochód, jak np. zabawa karnawałowa. Planujemy wynajmować sale remizy na potrzeby wesel, styp, czy innych wydarzeń osobom prywatnym. Nie zabraknie tu też miejsca dla różnych inicjatyw społecznych, zebrań, czy spotkań. Chcemy współpracować z wszystkimi działającymi na terenie naszego sołectwa organizacjami i stowarzyszeniami, jak np. Koło Gospodyń Wiejskich. W najbliższym czasie uczniowie Zespołu Szkół w Dłużcu pokażą u nas przygotowaną przez siebie inscenizację „Dziadów” Adama Mickiewicza, na którą serdecznie zapraszamy – opowiada radny, dodając: – Oczywiście bardzo ważna jest dla nas sprawna działalność druhów strażaków, którzy co prawda jako jednostka nie są włączeni w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, ale z wielkim zaangażowaniem włączają się w program szkoleniowy, uczestniczą w rywalizacji podczas zawodów strażackich,  a nade wszystko zawsze są chętni do udziału w akcjach ratowniczo-bojowych, np. podczas ratowania ofiar, niestety częstych w okolicy, wypadków samochodowych. 

Wykonanie zadania pn. „Modernizacja remizy strażackiej OSP w Strzegowie”, było możliwe dzięki pozyskaniu przez Gminę Wolbrom środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie (prace termomodernizacyjne wykonane z dotacją w wysokości 37 264 zł) oraz Województwa Małopolskiego (pozostałe roboty wewnątrz budynku z dofinansowaniem w wysokości 39 450 zł) w ramach programu „Małopolskie Remizy 2015”. Całość wykonanych robót kosztowała 208 660 zł.

Zakres robót, które wykonała w Strzegowie wyłoniona w przetargu firma Ryszarda Straszaka z Bydlina obejmował wykonanie instalacji wodno–kanalizacyjnej, roboty tynkarskie i okładzinowe z płytek ściennych, roboty posadzkarskie i okładzinowe z płytek, ocieplenie elewacji metodą lekko – mokrą z wyprawą tynku cienkowarstwowego, rozbudowę instalacji c.o., wykonanie instalacji wentylacyjnej, remont instalacji elektrycznej, montaż oświetlenia, prace malarskie, montaż stolarki drzwiowej – wewnętrznej, montaż stolarki okiennej, wykonanie tynku mozaikowego, wykonanie posadzki z paneli podłogowych, wykonanie okładziny schodów z płytek oraz wykonanie drenażu wokół budynku.