Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Rolnicy dziękowali za plony na Jasnej Górze

Główna treść

Rolnicy dziękowali za plony na Jasnej Górze

Tradycyjnie co roku, w pierwszą niedzielę września odbywają się dożynki na Jasnej Górze. Jest to jedna z najbarwniejszych i największych uroczystości w Częstochowie. Delegacje rolników z całej Polski przybywają do częstochowskiego sanktuarium, by dziękować za plony. Podczas wczorajszej mszy pobłogosławione zostały także wieńce żniwne i chleb z tegorocznych zbóż przygotowane przez rolników z gminy Wolbrom.

Jak zawsze organizowany przez Urząd Miasta i Gminy w Wolbromiu wyjazd na dożynki centralne w Częstochowie cieszył się wśród rolników ogromnym zainteresowaniem. W tym roku z terenu naszej gminy wyjechało na tę uroczystość blisko 300 osób, reprezentujących prawie wszystkie sołectwa gminy, w sumie 6  autokarów. Do tysięcy rolników zgromadzonych na Błoniach Jasnogórskich, tuż przed mszą dziękczynną, wygłosił swoje przemówienie prezydent RP Bronisław Komorowski, dziękując wszystkim rolnikom za tegoroczną pracę. Msza św. dożynkowa z błogosławieństwem wieńców żniwnych, wśród których nie zabrakło tych, przygotowanych przez KGW z gminy Wolbrom, rozpoczęła się przy ołtarzu na szczycie jasnogórskim o godz. 11.00. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił biskup diecezji tarnowskiej bp Andrzej Jeż. Święto dziękczynienia w Częstochowie, w tym roku było wyjątkowo bogate.

Dożynkom Jasnogórskim co roku towarzyszy wystawa będąca prezentacją najlepszych regionalnych produktów. Jest tam także miejsce na targi rolniczej produkcji, ofert agroturystycznych i pokazów osiągnięć polskiego rolnictwa. Szczególne miejsce zajmuje kultura ludowa. W częstochowskiej Alei Najświętszej Maryi Panny swoje prace prezentują artyści, w Muzeum Częstochowskim eksponowana jest rzeźba i malarstwo ludowe. Na scenach zaś oglądać można obrzędowość i tańce oraz wysłuchać pieśni z kilkunastu krajów europejskich. W tym roku podczas XV Europejskich Dni Kultury Ludowej swój imponujący dorobek prezentował w Częstochowie Zespół Pieśni i Tańca Wolbromiacy, gromko oklaskiwany przez szeroką widownię.

Greta Fałda