Od dziś 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Natomiast od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów. Stopniowo szczepionka przeciw COVID-19 będzie udostępniana kolejnym grupom wiekowym i zawodowym.
Choć koordynatorem „Narodowego Programu Szczepień”, dotyczącego Covid-19 jest rząd RP, a nie samorząd, Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom Adam Zielnik powołał Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wolbromiu ul. Skalska 20 jako koordynatora zadania realizacji transportu pacjentów na szczepienia na COVID-19. Tym samym mieszkańcy Gminy Wolbrom, kórzy są osobami niepełnosprawnymi, bądź starszymi, nieposiadającymi możliwości samodzielnego dojazdu do punktu szczepień, będą mogli zamówić taki transport.
Wystarczy zadzwonić na numer telefonu kontaktowego MOPS
32 644-10-75,
lub zgłosić sprawę przez pocztę elektroniczną
E-mail: sekretariat_mops@interia.pl
Szczepienia przeciw Covid -19, będą realizowane w punktach/przychodniach, które zgłosiły się do akcji Narodowego Programu Szczepień. Na terenie gminy, w Wolbromiu mamy trzy takie punkty:
- Miejsko-Gminne Centrum Medyczne „WOL-MED” Sp. z o. o. ul. Skalska 22, 32-340 Wolbrom, tel.32/644 10 29.
- Centrum Medyczne Miłosz Woźniczko ul. Krakowska 27, 32-340 Wolbrom, tel. 602 608 121.
- Specjalistyczna Praktyka Lekarska-Chirurgia Izabella Barczyk, ul. Skalska Pawilon A, 32-340 Wolbrom, tel. 606 483 082.
W związku z tym, iż nie ma rejonizacji, można się rejestrować także w dowolnej placówce na terenie całej Polski.
Po zakończeniu etapu 0 szczepieni będą:
- pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych – pierwszeństwo będą miały osoby od 80 roku życia, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele
- osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne
- przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.