Są dwie oferty konkursowe na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej „Rewitalizacji Rynku w Wolbromiu wraz z zabytkową zabudową miasta”
W czerwcu ubiegłego roku Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom Adam Zielnik ogłosił Konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej „Rewitalizacji Rynku w Wolbromiu wraz z zabytkową zabudową miasta”. Termin składania prac konkursowych mijał 17 stycznia 2023 r.
Jak poinformowała Przewodnicząca – Sędzia Sądu Konkursowego Dagmara Muszalska z UMiG Wolbrom, w wymaganym terminie składania ofert konkursowych, wpłynęły dwie oferty.
Zgodnie z Harmonogramem Konkursu zakończenie prac Sądu Konkursowego i ogłoszenie wyników powinno nastąpić do 15.02.2023 r. Główną nagrodą w konkursie jest nagroda w wysokości 20.000 zł brutto.
Celem konkursu jest wybór najlepszej pod względem urbanistycznym, architektonicznym, funkcjonalnym i eksploatacyjnym koncepcji rewitalizacji i zagospodarowania miasta.
Obszar przewidziany do zagospodarowania zlokalizowany jest na wyznaczonym obszarze według załącznika. Organizator Konkursu, czyli Gmina Wolbrom, zastrzegł konieczność uwzględnienia w koncepcji następujących elementów :
1. Układ drogowy połączenia Rynku z obszarem parkingów i PKS;
2. Układ komunikacyjny miasta ze szczególnym uwzględnieniem ul. Krakowska, Żwirki i Wigury, Nowa, Mariacka, Miechowska, Kościelna;
3. Fontanna;
4. Elementy miejskiej małej architektury;
5. Zagospodarowanie obszaru pomnika Jana Kilińskiego;
6. Uporządkowanie i ekspozycja roślinności z uwzględnieniem ograniczenia powierzchni utwardzonych;
7. Rozbudowa oświetlenia ulicznego;
8. Toaleta publiczna;
9. System informacji przestrzennej miasta (spójny system obejmujący tablice informacyjne, słupki wskaźnikowe, tabliczki kierunkowe);
10. szacunkowy koszt wykonania projektu budowlanego wraz z uzyskaniem prawomocnej decyzji pozwolenie na budowę/zgłoszeniem robót budowlanych i pełnieniem nadzoru autorskiego;
11. szacunkowy koszt realizacji inwestycji.
Zadaniem konkursowym jest opracowanie koncepcji ukształtowania i rozplanowania układu drogowego i ciągów pieszych, ewentualnych ciągów rowerowych, nawierzchni, zieleni, elementów małej architektury oraz formy wkomponowania w całość układu przestrzennego miasta. Organizator zastrzegł, iż lokalizacja istniejącej zabudowy nie może w istotny sposób zostać zmieniona. Cały układ urbanistyczny musi być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.




