Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Schetynówek nie będzie

Główna treść

Schetynówek nie będzie

W ubiegłym tygodniu okazało się, że w roku 2014 na remonty dróg lokalnych w Małopolsce rząd przeznaczy z budżetu państwa tylko 17 mln 865 tys. zł zamiast obiecanych przy ogłoszeniu naborów 71 mln 460 tys. zł. Od dwóch lat kwoty na ten cel obcinane są drastycznie już w trakcie naboru wniosków. W związku z tym już drugi rok z rzędu Wolbrom będzie musiał obejść się smakiem – nie będzie dofinansowania planowanych remontów ul. Leśnej i 1 Maja z tego źródła.

W tym roku „przesiew” wniosków był wyjątkowo ostry, wnioskodawcy byli wzywani do składania dodatkowych wyjaśnień, okazało się – nie bez przyczyny… znowu znacząco zmniejszono pulę środków na remonty dróg lokalnych w ramach realizacji Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych w roku 2014, a dla Małopolski przyznano kwotę czterokrotnie niższą niż planowano wcześniej. Starczy to tylko na 9 remontów, a i to wnioskodawcy, którym udało się uzyskać dofinansowanie nie otrzymają tyle ile zakładali. W całej Małopolsce w ramach schetynówek zostanie wyremontowanych tylko 5 dróg gminnych i 4 powiatowe. Komisja powołana przez wojewodę małopolskiego oceniła 69 złożonych w naborze na 2014 r. wniosków, w tym 25 na remonty dróg powiatowych oraz 44 na drogi gminne. 65 wniosków uzyskało pozytywną ocenę merytoryczną natomiast 4 zostały odrzucone ze względu na braki formalne.

– Niepotrzebnie budzono nadzieje, po co w ogóle ogłaszają takie nabory – komentuje zawiedziony burmistrz Jan Łaksa. W tym roku dołożyliśmy naprawdę wiele starań, aby zwiększyć szanse naszych wniosków. Podpisaliśmy nawet porozumienie z Powiatem na ich wspólną realizację. Mniej środków zewnętrznych to kolejne ograniczenie dla i tak już mocno obciążonego budżetu, przy stale zwiększających się narzucanych gminie obciążeniach. 

Bez względu na porażki rządu samorządy muszą radzić sobie z płynnym funkcjonowaniem. Wiadomo już, że tworzenie przyszłorocznego budżetu gminy nie będzie zadaniem łatwym. Społeczeństwo nie przyjmuje do wiadomości obiektywnych trudności, oczekując ciągłej poprawy warunków życia i rozwoju.  Zmniejszają się dochody z PIT, ograniczane są subwencje państwowe, radni nie chcą podnosić podatków lokalnych, a oszczędzać też można tylko do pewnego momentu. Samorządowcy w całym kraju biją na alarm – dłużej nie da się tak funkcjonować!

Czy uda się poprawić w przyszłym roku stan dwóch ważnych dla mieszkańców dróg lokalnych – gminnej Leśnej i powiatowej 1 Maja? Okaże się po przygotowaniu i przyjęciu przyszłorocznych budżetów Gminy i Powiatu. Samodzielne wykonanie tych zadań łatwe nie będzie. Burmistrz Wolbromia już zapowiedział wystąpienie do Powiatu Olkuskiego o wyasygnowanie środków na modernizację ul. 1 Maja. Wolę wsparcia finansowego tego remontu już wcześniej wyraziły firmy, dla których 1 Maja jest ulicą dojazdową.

Ewa Barczyk