Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Spędź wakacje pożytecznie i bezpiecznie

Główna treść

Spędź wakacje pożytecznie i bezpiecznie

Pogoda wreszcie sprzyja wakacyjnemu nastrojowi. Nieustannie zachęcamy do czynnego wypoczynku na świeżym powietrzu zatem – wsiadamy na rowery, rolki, biegamy, spacerujemy po łąkach i lasach, wędkujemy… Na miłośników kąpieli w Wolbromiu czeka odkryty basen – kryty chwilowo jest zamknięty z powodu prowadzonych prac konserwacyjnych.

Tych, którzy spędzą czas w domu zachęcamy do skorzystania z wakacyjnej propozycji Domu Kultury oraz Biblioteki Publicznej w Wolbromiu. W ofercie placówek kulturalnych znalazły się zajęcia plastyczne, literackie, warsztaty dziennikarskie oraz szereg innych możliwości, spośród których każdy na pewno wybierze coś dla siebie. Poniżej plakaty ze szczegółami.

Zapraszamy również do aktywnego spędzania czasu na wolbromskim odkrytym basenie. Przypominamy, że basen jest czynny codziennie w godz. 10 – 19.
Aby wakacje były radosne i bezproblemowe warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Słyszeliśmy o nich wszyscy zapewne nie jeden raz. Wiele piszą o nich różne portale internetowe i  inne media. Przypominania jednak nigdy za wiele, oto kilka przestróg, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży:

BEZPIECZNA KĄPIEL
Tylko w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem. W wodzie zachowuj się ostrożnie i nie utrudniaj kąpieli innym. Zapoznaj się z regulaminem kąpieliska i przestrzegaj go.
NIGDY NIE SKACZ DO WODY W MIEJSCACH NIEROZPOZNANYCH !!!
Brak opieki dorosłych, brawura, alkohol, głupie zabawy – oto dlaczego co roku w okresie wakacji setki młodych ludzi trafiają na wózki inwalidzkie.

KORZYSTAJ Z UMIAREM ZE SŁOŃCA
Odsłonięte części ciała powinny być chronione przez kremy zawierające filtry. Zrezygnuj z opalania w godzinach największego działania słońca tj. pomiędzy godz. 10.00 – 14.00. Chroń oczy i głowę przed promieniami UV.
REGULARNIE PIJ DUŻE ILOŚCI PŁYNÓW !!!
Nadmierne korzystanie z kąpieli słonecznych może wywołać objawy niepożądane tj. – poparzenia słoneczne – udar słoneczny.
PAMIĘTAJ!
Podczas upałów występuje zwiększone zagrożenie przeciwpożarowe – przebywając w lesie, na podsuszonych łąkach, ścierniskach ZACHOWAJ SZCZEGÓLNĄ OSTROŻNOŚĆ – staraj się nie zaprószyć ognia.

NIE
Zbliżaj się do obcego psa ani innego dzikiego zwierzęcia – nie dotykaj go, nawet jeśli robi wrażenie łagodnego. Pogryzienia są niebezpieczne ze względu na ogromne ryzyko zakażenia. Szczególnie groźne jest zakażenie wścieklizną. Każda osoba pokąsana przez zwierzę powinna zgłosić się do LEKARZA !

PAMIĘTAJ
Podczas wypadów leśnych, przebywania obok stawów, rzek, łąk może dopaść Cię KLESZCZ. Warto zatem: nosić w lesie odpowiednia odzież zakrywająca jak najwięcej części ciała, stosować repelenty po wizycie w lesie dokładnie obejrzeć całe ciało oraz przejrzeć ubranie. W razie ukłucia należy natychmiast usunąć kleszcza. Jeśli w ciągu kilkunastu dni pojawi się wokół miejsca ukąszenia choćby niewielki odczyn zapalny
– należy zgłosić się do LEKARZA.

PRZESTRZEGAJ PODSTAWOWYCH ZASAD HIGIENY PODCZAS SPORZĄDZANIA POSIŁKÓW:
Dokładnie myj ręce przed posiłkiem, czy po skorzystaniu z toalety.
W razie wystąpienia objawów chorobowych po spożyciu szkodliwego produktu (nudności, bóle brzucha, wymioty, biegunka, gorączka) – natychmiast zgłoś się do LEKARZA !

NA ZABAWY
Wybieraj miejsca bezpieczne, oddalone od jezdni i wykopów.

MÓW RODZICOM
Zawsze dokąd wychodzisz. Unikaj przygodnych znajomości – nie korzystaj z jazdy samochodem z nieznajomym.

Ustaw numer ICE w swojej komórce. W chwili wypadku służby ratownicze często nie wiedzą, z kim kontaktować się w sprawie osoby poszkodowanej. Skrót ICE jest znany przez ratowników na całym świecie i może uratować życie, gdyż w razie potrzeby pozwala na uzyskanie ważnych informacji o poszkodowanym (grupa krwi, przyjmowane leki, choroby, problemy ze zdrowiem, alergie).
ICE lub I.C.E. (z angielskiego In Case of Emergency czyli dosłownie w nagłym wypadku) – skrót informujący do kogo powinni zadzwonić ratownicy w razie nagłego wypadku.
Stosowany jest przeważnie w dwóch formach: w książce adresowej telefonu komórkowego – jako kontakt „ICE” wpisuje się numer telefonu wybranej osoby. Jeśli takich osób jest kilka, to wpisuje się je pod hasłami

WAŻNE TELEFONY

112 – Europejski Numer Alarmowy – w Polsce połączenia odbiera Straż Pożarna – 998 i Policja – 997
Telefony ratunkowe nad wodą: WOPR – 601 100 100 w górach: TOPR – 601 100 300 / 18 20 63 444 GOPR – 985 / 601 100 300
Grupy GOPR Beskidzka – 33 82 96 900 Bieszczadzka – 13 46 32 204 Jurajska – 34 31 52 000 Karkonoska – 75 75 24 734 Krynicka – 18 47 77 444
Podhalańska – 18 26 76 880 Wałbrzysko-Kłodzka – 74 84 23 414

Więcej informacji o bezpiecznych wakacjach np. na http://bezpiecznewakacje.pl

KLIKNIJ OBRAZEK, ABY POWIĘKSZYĆ