W tym roku w Szkole Podstawowej w Chełmie odbywają się cykliczne spotkania z ludźmi, którzy wykonują ciekawe zawody lub też mają swoje zamiłowania. Zaproszeni goście prowadzą prelekcje, na których dzielą się swoimi pasjami. Dzieci miały już okazję poznać żeglarza i hodowcę kanarków oraz górnika. Kolejne spotkania przed nimi. Wnoszą one dużo nowej wiedzy oraz pokazują możliwości gospodarowania wolnym czasem. Kto wie, może po którymś ze spotkań obudzą się w uczniach nowe pasje?…
Spotkanie z hodowcą kanarków i żeglarzem
26. listopada 2013 r. w naszej szkole gościł pan Adam Świerczek, który od wielu lat zajmuje się hodowlą kanarków kształtnych rasy border miniaturowy i miniatura hiszpańska. W trakcie prelekcji uczniowie dowiedzieli się o różnych rasach kanarków, ich kształcie, upierzeniu oraz poznali tajniki ich hodowli. Pan Adam – wielokrotny mistrz Polski opowiadał również o swoich udziałach w wystawach krajowych i zagranicznych oraz przedstawił zasady oceny kanarków przez komisję konkursową. Wśród wielu ciekawostek o życiu tych pięknych ptaszków znalazła się informacja, że dawniej górnicy zabierali je do kopalni. Dopóki pod ziemią kanarki w klatkach śpiewały, ludzie mogli pracować spokojnie. Gdy nagle padały – był to dla górników sygnał do ucieczki, gdyż czyhało na nich niebezpieczeństwo.
Wielką atrakcją dla wszystkich było wysłuchanie śpiewu kanarka, obejrzenie pucharów oraz wspólne zdjęcie.
W drugiej części spotkania gość podzielił się swoimi wrażeniami z wypraw dalekomorskich, uczestnicy spotkania mogli obejrzeć fotosy z najdalszych zakątków świata oraz wzbogacić wiedzę na temat żeglarstwa.
Spotkanie z górnikiem
Nasi uczniowie pamiętali o ciężkiej pracy górników oraz ich święcie, dlatego też wykonali laurkę z życzeniami, którą wysłali do kopalni „Ziemowit” w Lędzinach. Wzbudziła ona wyrazy głębokiej sympatii wśród dyrekcji i pracowników kopalni.
6 grudnia do szkoły przyjechał pan Piotr Janasik, który opowiedział dzieciom o pracy górników. Dzięki ciekawej prezentacji gościa, uczniowie zobaczyli, jak wygląda kopalnia w Lędzinach, w jakich warunkach pracują górnicy. Dzieci poznały szczegóły stroju galowego, znaczenia wszystkich symboli i kolorów piór na czaku górniczym. Pan Piotr pokazał szablę górniczą, którą otrzymują pracownicy za szczególne osiągnięcia i przedstawił, jak przebiega uroczystość jej nadawania oraz pokazał fragment z takiej uroczystości. Uczniowie obejrzeli też film pokazujący codzienną „szychtę” górników, dzięki której zobaczyli, w jakich warunkach przebiega ich praca. Największe jednak emocje wzbudziły znane wiersze tj. „Paweł i Gaweł” czy „Pan Hilary” czytane przez gościa w gwarze śląskiej. Dzięki spotkaniu z miłym gościem z pewnością wzbogacił się słownik uczniów o nowe pojęcia. Wszyscy już wiedzą, kto to jest Stara Strzecha, co to czako górnicze, kord czy też szpada. Każdy też miał okazję spróbować śląskiego bombona czyli kopalnioka.
Na zakończenie dzieci serdecznie podziękowały panu Piotrowi i pozdrowiły go po górniczemu – „Szczęść Boże”.
Ewa Fuglewicz SP w Chełmie