Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Spotkanie z pisarką Ewą Stadmuller w SP 1

Główna treść

Spotkanie z pisarką Ewą Stadmuller w SP 1

Powszechnie wiadomo – wskazują na to liczne badania i statystyki, że książka przegrywa dziś z o wiele bardziej atrakcyjnymi dla dzieci i młodzieży mediami – komputerem czy telewizją. Czy tak być musi? Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, jak ważny dla rozwoju dziecka jest kontakt z książką i zamiłowanie do czytania. Wielkie znaczenie dla budzenia zainteresowania lekturą mają nawyki wyniesione z domu, a także działania szkoły. Ostatnio w Szkole Podstawowej nr 1 odbyło się spotkanie z pisarką.

Czytanie ogromnie rozwija wyobraźnię, poszerza ogólną wiedzę o świecie, wskazuje wzorce postępowania. Dzieci, które czytają, posługują się bogatym słownictwem, są elokwentne, nie mają problemów z ortografią. Przywrócenie wartości książki to ważne zadanie nie tylko szkoły, ale też rodziców. W Szkole Podstawowej nr 1 od wielu lat prowadzony jest projekt edukacji czytelniczej w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”, działa też Klub Motyli Książkowych, prowadzone są rankingi czytelnictwa. Stąd  poziom czytelnictwa w szkole jest wysoki, a dzieci chętnie i często odwiedzają szkolną bibliotekę.

24 kwietnia szkoła już po raz trzeci gościła panią Ewę Stadmuller – popularną pisarkę książek dla dzieci i młodzieży. Przybyła do szkoły na zaproszenie pani Agnieszki Gardeły oraz pań prowadzących w szkole Klub Motyli Książkowych. Pisarka w bardzo ciekawy sposób opowiedziała młodym czytelnikom o swojej twórczości literackiej, szczerze zachęcała do czytania książek i samodzielnej twórczości. Bohaterami jej książek są dzieci i zwierzęta, które maja poczucie humoru i zwariowane pomysły. Autorce towarzyszył pan Łukasz Zabdyr – ilustrator jej książek. Na końcu spotkania pani Ewa i pan Łukasz odpowiadali na pytania dzieci, rysownik wykonywał rysunki powstające na oczach dzieci, które były świetnym dopełnieniem opowieści o książkach. Goście udzielili również wywiadu do szkolnej gazety. Pani Ewa Stadmuller z wielką przyjemnością rozdawała dzieciom autografy i wpisywała dedykacje dla swoich czytelników do nabytych książek. To było dla dzieci bardzo interesujące spotkanie, które być może zachęci je do częstszego obcowania z książką.

Jadwiga Mizura