Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Średni wóz ratowniczo-gaśniczy trafi do jednostki OSP Wierzchowisko!

Główna treść

Średni wóz ratowniczo-gaśniczy trafi do jednostki OSP Wierzchowisko!

Jeszcze w tym roku, fabrycznie nowy, średni wóz ratowniczo-gaśniczy zostanie zakupiony dla jednostki OSP Wierzchowisko! Jednostka ta znalazła się w zatwierdzonym przez wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika zestawieniu jednostek OSP, które w 2022 r. otrzymają dofinansowanie na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych.

Zgodnie z dokumentem, dofinansowanie na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych w łącznej kwocie ponad 175 milionów złotych otrzyma 456 jednostek OSP w kraju. Na tę sumę składają się: 164 mln 112 tys. zł z budżetu państwa w ramach dotacji MSWiA oraz dotacji KSRG; 11 mln 103 tys. zł ze środków pochodzących z odpisów z firm ubezpieczeniowych.

Do jednostek OSP trafią 304 średnie samochody ratowniczo-gaśnicze, 69 ciężkich oraz 83 lekkie. Szacowana łączna wartość sprzętu wynosi około 383 milionów złotych.

Obok OSP Wierzchowisko (średni samochód ratowniczo-gaśniczy), w gronie przewidzianych do dofinansowania na zakup wozu strażackiego w 2022 r jednostek z powiatu olkuskiego, znalazły się także: OSP Laski gm. Bolesław (średni samochód), OSP Zadroże gm. Trzyciąż (lekki samochód), lekki OSP Kwaśniów gm. Klucze (lekki samochód).

Wóz ratowniczo-gaśniczy OSP Wierzchowisko będzie już jedenastym, nowo zakupionym pojazdem dla jednostek OSP z terenu wolbromskiej gminy!

W roku 2021 średni wóz ratowniczo-gaśniczy otrzymała jednostka OSP w Strzegowej. Pojazd marki Renault zakupiono kosztem 849.930,00 zł brutto. Dofinansowanie ze środków zewnętrznych wyniosło łącznie 435 tys. zł., z czego 265 tys. zł. z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i 170 tys. zł. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Brakujące 415 tys. złotych pokryła Gmina Wolbrom.

Fot. 21 września 2021 roku, nowiutki – średni wóz ratowniczo-gaśniczy zawitał do druhów OSP Strzegowa.