Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Straż Miejska edukuje najmłodszych

Główna treść

Straż Miejska edukuje najmłodszych

Nie od dziś wiadomo, że najlepiej uczyć się przez zabawę. Ciekawe zajęcia zapadają w pamięć i jest szansa, ze lepiej niż czysta teoria będą skutkowały w praktyce. Wraz z początkiem roku szkolnego dzieci z placówek oświatowych z gminy Wolbrom biorą udział z zajęciach na temat bezpieczeństwa prowadzonych przez Straż Miejską.

Od kilku lat zajęcia prowadzone przez Piotra Serwatkę z wolbromskiej Straży Miejskiej w przedszkolach i młodszych klasach szkół podstawowych cieszą się dużym zainteresowaniem uczestników. – Sam mam małe dzieci, więc kontakt z maluchami nie jest mi obcy – wiem w jaki sposób z nimi rozmawiać, żeby zajęcia nie były nudne – opowiada strażnik. –W tym roku do współpracy zaprosiłem kolegę Andrzeja Mąkola i wspólnie uczymy dzieci jak powinny dbać o swoje bezpieczeństwo. Staramy się, żeby nasze spotkania z maluchami były dostosowane do wieku naszych słuchaczy – najmłodsze dzieci uczulamy, aby nie ufały obcym i uczymy podstaw bezpieczeństwa w ruchu drogowym, starsze dzieci uczymy konkretnych zachowań w sytuacjach wymagających określonej wiedzy i umiejętności. Dzięki różnym rekwizytom możemy ćwiczyć przechodzenie przez jezdnię, uczymy rozpoznawania ważniejszych znaków drogowych i ogólnych zasad poruszania się po drogach. Udzielamy wskazówek dotyczących prawidłowego wzywania pomocy w razie różnych zagrożeń, pokazujemy jak poradzić sobie w kontakcie z nieznanym lub agresywnym zwierzęciem. Zajęcia przez swoją atrakcyjną zabawową formę utrwalają już posiadane przez dzieci wiadomości, ale pozwalają też na nabycie przez nie nowych umiejętności. Każdorazowo wielką atrakcją dla maluchów jest możliwość dotknięcia elementów naszego wyposażenia – czapki, kajdanek, czy pałki. Dzięki takim drobnym atrakcjom nasze spotkania na długo zapadają w pamięci dzieci – opowiada Serwatka.

– Zależy nam, aby Straż Miejska nie była w społeczeństwie postrzegana wyłącznie jako aparat represyjny. Ważne jest dla nas budowanie zaufania społecznego, bo naszym celem jest pomaganie w utrzymaniu ładu i porządku publicznego. Zajęcia dla maluchów poświęcone bezpieczeństwu, jak i akcje kierowane do starszych uczniów, np. szkolenia z bezpiecznego poruszania się na rowerze, popularyzacja odblasków, jako łatwo dostępnych i skutecznych środków poprawy bezpieczeństwa to stały element naszej pracy – tłumaczy mł. inspektor Andrzej Mąkol. – Oczywiście w codziennej pracy wykonujemy o wiele więcej zadań – prowadzimy interwencje domowe, zabezpieczamy wypadki, interweniujemy w przypadku zaśmiecania i zanieczyszczania środowiska – ale akcje edukacyjne są dla nas bardzo ważne.

– Prewencja – a za taką uważam nasze akcje edukacyjne – jest o wiele bardziej efektywna, niż stosowanie kar i zwalczanie różnych przejawów łamania prawa i norm społecznych – przekonuje szef wolbromskiej Straży Miejskiej komendant Marian Hat. – Dzieci i młodzież chętnie się uczą, a dobry przykład dorosłych jest dla nich najlepszym wzorem i drogowskazem. Dlatego właśnie przykładamy tak duże znaczenie do tego aspektu naszej pracy i dlatego zależy nam na dobrej współpracy rodzicami i placówkami oświatowymi. Z roku na rok przynosi to coraz lepsze efekty – dodaje komendant.

Jednostki straży miejskiej skupiające się wyłącznie na dawaniu mandatów nie budzą ludzkiej sympatii, a na dodatek nie do końca spełniają swoją rolę. Podejście do pracy wolbromskich strażników skutkuje stopniowemu budowaniu zaufania społecznego. To ważne, aby ludzie rozumieli, że strażnik miejski nie jest ich wrogiem, ale sojusznikiem, dbającym o bezpieczeństwo i normy społeczne.