Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Straż Miejska wzmoże kontrole szamb

Główna treść

Straż Miejska wzmoże kontrole szamb

W związku z nasileniem się niepokojących sygnałów mieszkańców w najbliższych dniach Straż Miejska nasili kontrole prawidłowości opróżniania zbiorników na nieczystości płynne przez mieszkańców wsi. Właściciele szamb będą proszeni o udokumentowanie prawidłowego ich oczyszczania przez okazanie kwitów za wywóz nieczystości. Cywilizacja zobowiązuje!

Przypominamy – choć aż dziwne, że w XXI wieku trzeba jeszcze o tym przypominać – wylewanie zawartości szamb na pola stwarza ogromne zagrożenie epidemiologiczne, a pozorna „oszczędność” może zemścić się na gospodarzach, ich sąsiadach i zwierzętach.

Niestety – ilość docierających do Referatu Ochrony Środowiska UMiG Wolbrom sygnałów od mieszkańców skarżących się na sąsiadów wylewających zawartość szamb na pola i do rowów melioracyjnych zatrważa. To smutne, że do wielu mieszkańców wsi nadal nie dociera, że czasy niekontrolowanego usuwania nieczystości powinny już zniknąć w niechlubnej przeszłości. Szczególnie opornych na cywilizację uświadamiamy, że dzięki czujnym i zmęczonym uciążliwościami sąsiadom Strażnikom Miejskim coraz łatwiej jest znaleźć winowajców – bo ci właśnie będą kontrolowani i karani w pierwszej kolejności.

A może refleksja nad tym aspektem ochrony przyrody i ludzkiego zdrowia mogłaby rozpocząć wielkopostną zadumę nad koniecznością ogólnej poprawy stanu własnego sumienia?  Wszak wylewanie szamba byle gdzie  to grzech przeciwko piątemu przykazaniu…

Przypominamy: lista podmiotów uprawnionych do wywozu zawartości szamb zamieszczona jest TUTAJ

Ewa Barczyk