Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Strażacy ćwiczyli w Jedynce

Główna treść

Strażacy ćwiczyli w Jedynce

Przez trzy dni największa wolbromska szkoła podstawowa była miejscem przeprowadzonych przez strażaków z Jednostek Ratowniczo Gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej z Olkusza i Wolbromia ćwiczeń taktyczno-bojowych. Przetestowano w praktyce plan ewakuacji uczniów i „gaszenie pożaru” w pomieszczeniach szatni.

Jak informuje nas oficer prasowy PSP w Olkuszu mł. bryg. Marcin Maciora ćwiczenia taktyczno bojowe, w których brali udział strażacy z Jednostek Ratowniczo Gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej z Olkusza i Wolbromia odbyły się w Szkole Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Wolbromiu w dniach 24,25 i 26 marca 2014 roku. Głównym ich celem było zapoznanie strażaków z lokalizacją obiektu, lokalnymi zagrożeniami pożarowymi, rozmieszczeniem dróg ewakuacyjnych w obiekcie, zaopatrzeniem wodnym i sprawdzenie czasu dojazdu jednostek ratowniczych do ewentualnego zdarzenia. Przy okazji strażacy doskonalili taktykę oraz ćwiczyli zasady obsługi i wykorzystania sprzętu. Trenowanie „na sucho” daje strażakom możliwość przetestowanie procedur, zastosowanie w praktyce zasad bhp podczas ćwiczeń i działań ratowniczych, a także pozwala rozpoznać praktyczne możliwości i warunki prowadzenia działań ratowniczych przez jednostki ochrony przeciwpożarowej.

Ćwiczenia w wolbromskiej „Jedynce” polegały na pozorowanym gaszeniu pożaru szatni i pomieszczenia, w którym składowana jest makulatura. Przed przyjazdem zastępów Państwowej Straży Pożarnej dyrekcja szkoły wraz z personelem dydaktycznym  szybko  i sprawnie przeprowadziła ewakuację ludzi z budynku. Dzięki tej zaplanowanej akcji doświadczenia nabierali zarówno strażacy, jak i pracownicy szkoły z wraz z uczniami, którzy przekonali się jak sprawna ewakuacja może wpłynąć na bezpieczeństwo w czasie realnego zagrożenia pożarem.

Na zakończenie ćwiczeń uczniowie szkoły mieli możliwość obejrzenia samochodów bojowych i sprzętu pożarniczego, wykorzystanego w przeprowadzonych ćwiczeniach.  

Ewa Barczyk