Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Strażacy pokazali co potrafią

Główna treść

Strażacy pokazali co potrafią

10 czerwca 2014 r. na terenie powiatu olkuskiego odbyły się „Mistrzostwa Medyczne i Ratownicze Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej woj. małopolskiego”. Strażacy poradzili sobie świetnie z zadaniami dotyczącymi różnych aspektów ratowniczych.

Zawody odbyły się równocześnie w trzech miejscach, gdzie upozorowano zdarzenia:

– w Parku Miejskim w Olkuszu przy skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Sławkowskiej –  gdzie udzielano pomocy medycznej dziecku pogryzionemu przez psa;

– na terenie przy remizie OSP w Bukownie Starym – wypadek samochodu osobowego (uderzenie w słup), gdzie osobami poszkodowanymi byli kobieta w ciąży i niespełna roczne dziecko;

– w okolicach punktu widokowego na wzgórzu „Czubatka” w Kluczach – pożar lasu oraz zasłabnięcie ratownika w czasie działań.

Startowały w nich 5 osobowe załogi strażaków reprezentujące wszystkie 19 Komend Państwowej Straży Pożarnej z naszego województwa i Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie. Dla zawodników przygotowano różnego rodzaju zadania. Dotyczyły one różnych aspektów ratowniczych. Każde zadanie oceniane było przez grupę sędziów specjalistów z różnego rodzaju ratownictwa (wodnego, wysokościowego, chemicznego, technicznego oraz medycznego) wg specjalnie przygotowanych arkuszy. Zadania przygotowane były bardzo realistycznie z wykorzystaniem szerokiej gamy urządzeń pozoracyjnych, manekinów i wolontariuszy.

Podczas trwania mistrzostw na płycie Rynku w Olkuszu Małopolska Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza Państwowej Straży Pożarnej przeprowadzała pokazy przy udziale psów ratowniczych. Ponadto w ramach akcji „Dzieci Ratują Dzieci” wykwalifikowany Ratownik Medyczny udzielał dzieciom cennych praktycznych rad w zakresie ratownictwa medycznego. Pokazy cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony dzieci.

W wyniku przeprowadzonych zawodów ostateczna kolejność przedstawia się następująco:

– I miejsce – Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza z KP PSP Sucha Beskidzka;

– II miejsce – Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza z KM PSP Tarnów;

– III miejsce – Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza z KP PSP Olkusz (gratulujemy!).

Uroczyste zakończenie i wręczenie nagród odbyło się na rynku w Olkuszu, gdzie wszystkim uczestnikom, a w szczególności zwycięzcom gratulował wiedzy i zaangażowania Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej – nadbrygadier  Andrzej Mróz oraz Starosta Powiatu Olkuskiego – Barbara Rzońca.

 Już wkrótce również strażacy z jednostek OSP Gminy Wolbrom będą mieli okazję pokazać swoją sprawność podczas zawodów sportowo-pożarniczych organizowanych w ramach Dni Wolbromia. Każda ze zgłoszonych jednostek będzie walczyła o miano tej najlepszej w różnych konkurencjach. Wszystkich zainteresowanych zmaganiami strażaków zapraszamy do kibicowania w niedzielę 29 czerwca o godz. 9.00 na boisko przy Zespole Szkół Pod Lasem. 

na podst. inf. nadesłanej przez mł. bryg. Tomasza Muchę z KP PSP Olkusz

Greta Fałda