Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Sukces Chóru UTW w Chrzanowie

Główna treść

Sukces Chóru UTW w Chrzanowie

Działający od dwóch lat przy Domu Kultury w Wolbromiu Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku, zdobył pierwsze miejsce podczas V Chrzanowskiej Wiosny Artystycznej Uniwersytetów Trzeciego Wieku. W przeglądzie artystycznym odbywającym się dn. 24. maja w skansenie w Wygiełzowie wystąpiły UTW z Małopolski i Śląska. Impreza miała charakter prezentacji dorobku artystycznego UTW, które mogły zaprezentować się jako chóry, zespoły wokalne, teatralne, grupy taneczne, kabarety, grupy plastyczne itp.

Osiemnastoosobowy chór z Wolbromia prowadzony przez panią Neonilę Piekarz, zaprezentował się trzema utworami: „Na brigu kuča mala”, „Matko moja…” oraz „Mołdawianka” z z akompaniamentem Marty Gaweł i Jana Papaja (akordeon) oraz Aleksandry Ozgi (skrzypce) zdobywając uznanie jury i podbijając serca publiczności zgromadzonej w sali koncertowej „Dworku z Drogini”. Równie wysokie notowania zdobyli seniorzy z UTW w Rudzie Śląskiej, którzy ex aequo zajęli pierwsze miejsce. Obaj laureaci zostali zaproszeni do wzięcia udziału w odbywającym się dzień później koncercie galowym zwycięzców wszystkich edycji Chrzanowskiej Wiosny Artystycznej. Koncert galowy na scenie sali teatralnej MOKSiR w Chrzanowie rozpoczęła sławiąca walory miasta „Pieśń o Chrzanowie” a następnie, pełen zadumy nad upływającym czasem, mini spektakl teatralny pt. „Mozart” w wykonaniu seniorów miejscowego UTW.
Na scenie, pod nieobecność zwycięzcy I edycji Wiosny – UTW Tarnów (zaniechana działalność) wystąpił wpierw chór UTW Jaworzno (zwycięzca IV Wiosny) a potem chór UTW z Olkusza (II Wiosna) oraz kabaret UTW Oświęcim (III Wiosna). Jako ostatni wyszli na scenę nasi seniorzy, którzy zaprezentowali się w gustownie zaprojektowanych przez siebie strojach, ufundowanych przez burmistrza UMiG Wolbrom. Występ wolbromskiego chóru został nagrodzony gorącymi oklaskami. Był klasą samą w sobie, a udział skrzypiec i akordeonów dodał szyku całości występu. Najwięcej ciepłych słów, zarówno od solistów wolbromskich jak i olkuskich, otrzymała dyrygentka Neonila Piekarz, która wcześniej opiekowała się olkuskim UTW. Po występach, przyszedł czas na wręczenie pamiątkowych statuetek jubileuszowych oraz pucharu dla zwycięzcy V Chrzanowskiej Wiosny Artystycznej. Wyróżnienia wręczali zaproszeni goście, w tym: poseł na Sejm RP Tadeusz Arkit, starosta chrzanowski Adam Potocki, burmistrz Chrzanowa Ryszard Kosowski i wójt Babic Radosław Warzecha. Po odebraniu okazałego pucharu, p. Neonila oznajmiła, że na sukces zapracował cały zespół i szczególna pomoc p. Marty Gaweł, instruktorki muzyki DK Wolbrom.
Podczas gali odsłonięty został baner Chrzanowskiej Wiosny Artystycznej, która od tej pory nosić będzie imię Aliny Szczupider, niezwykłej osobowości chrzanowskiego uniwersytetu. Uroczystą galę zakończyło chóralne zaśpiewanie przez wszystkich zgromadzonych na sali finałowej Pieśni Przyjaźni.

Wiesław Biernacki   

***Wolbromski Uniwersytet Trzeciego Wieku „Nowe Horyzonty” swoje początki datuje na rok 2004, kiedy powstał projekt spotkań aktywizujących osoby nieczynne zawodowo, rencistów i emerytów. Ze względu na duże zainteresowanie projekt przekształcono w Uniwersytet i od 10 lat w każdym kolejnym roku zrzesza coraz większą liczbę Słuchaczy, korzystających z jego bogatej oferty, na którą składają się prelekcje oraz wykłady o zróżnicowanej tematyce, dotyczące m.in. medycyny, socjologii, psychologii, kulturoznawstwa, prawa, turystyki, a także spotkania, wyjazdy integracyjne oraz różnorodne zajęcia dodatkowe. Wolbromski UTW ma na swoim koncie ważne osiągnięcia: wyróżnienie dla uniwersyteckiego zespołu wokalnego (pod kierunkiem pani Marty Gaweł) w kwietniu 2012 r. oraz trzecie miejsce Chóru pod kierownictwem Neonili Piekarz w ub. roku podczas IV Chrzanowskiej Wiosny Artystycznej Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Opiekunem Uniwersytetu od samego początku jest Agata Pabian (z przerwą w latach 2008-2011, kiedy tę funkcję pełniła Barbara Pawłowska). W dniu 09.05.2014 r. Uniwersytet Trzeciego Wieku „Nowe Horyzonty” został objęty honorowym patronatem Społecznej Akademii Nauk.