Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Sukces Filipa Nowaka w Konkursie na Gadkę

Główna treść

Sukces Filipa Nowaka w Konkursie na Gadkę

„Miesiąc Języka Ojczystego (21 lutego – 25 marca) to inicjatywa, której celem jest popularyzacja nauki, w tym języka ojczystego. Poprzez tego rodzaju przedsięwzięcie chcemy dotrzeć do każdego – dzieci, młodzieży, dorosłych, którzy są zainteresowani szeroko pojmowaną poprawnością językową, kulturą języka i wiedzą z tym językiem związaną”.- tak o inicjatywie tego ważnego wydarzenia pisali organizatorzy czyli Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Właśnie tam 24 marca 2017 o godzinie 10:00 odbyły się finały czterech ogólnopolskich konkursów – na reklamę, na komentarz, na gadkę oraz agon retoryczny. Organizatorzy przygotowali bardzo atrakcyjne nagrody, a uczestnicy przyjechali nawet z drugiego końca Polski! Na finał konkursu na gadkę został zaproszony uczeń Gimnazjum w Dłużcu- Filip Nowak. Zadanie konkursowe polegało na nagraniu dziesięciominutowego filmiku z gadką na temat: „Małopolska, moje miejsce na świecie”. Po weryfikacji prac konkursowych, finaliści zostali zaproszeni na ul. Gołębią 18 w Krakowie, by wygłosić swoją gadkę przed jury w składzie: dr hab. Kazimierz Sikora, dr hab. Aneta Załazińska, dr hab. Maciej Rak, p. Agnieszka Kania ze Stowarzyszenia Polonistów.
Filip z charakterystyczną dla siebie umiejętnością gry aktorskiej bez problemu wygłosił swoją gadkę, w której opowiedział zebranym na sali „ ło nauczycielce łod polskigo, któro mu dzioło na nyrwy i zadaje wypracuwania w czyrwcu na wrzysiń” . W czasie wystąpienia uczeń gwarą zapoznał jury i gości z całej Polski z tradycjami i krajobrazem jego „ Małej ojczyzny”, opowiedział legendę z naszego regionu i zakończył stwierdzeniem, że „ni mo zalu do ty nauczycielki, bo przynajmni przyjymnie spyndził cas”. Gadka Filipa wielokrotnie wywoływała i uśmiechy i śmiech wśród zebranych. Pozostawało tylko czekać na werdykt jury, które przyznało mu ostatecznie II miejsce. Nasz uczeń otrzymał szereg nagród książkowych, grę językową oraz bon pieniężny do sieci sklepów „Empik”.
Wracaliśmy z Krakowa bardzo zadowoleni, bo przecież to ogromny sukces ucznia klasy II a Gimnazjum w Dłużcu, być docenionym w konkursie w Krakowie na najstarszej uczelni w Polsce.
Autorką tekstu gadki była nauczycielka języka polskiego- Urszula Latacz.
Szczególne podziękowania od laureata i jego opiekunki kierujemy do pana Jerzego Zyguły, który zajął się montażem naszego filmu konkursowego.
Filipowi serdecznie gratulujemy, bo to jego kolejny sukces w tym roku szkolnym… a mamy nadzieję, że nie ostatni.

Urszula Latacz