Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Sukces Patrycji Ciepał w Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym „Poszukiwanie Talentów”. Nagrodą wyjazd do ośrodka naukowo-badawczego CERN w Genewie

Główna treść

Sukces Patrycji Ciepał w Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym „Poszukiwanie Talentów”. Nagrodą wyjazd do ośrodka naukowo-badawczego CERN w Genewie

29 i 30 maja na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego odbył się finał IX Ogólnopolskiego Konkursu Fizycznego „Poszukiwanie Talentów”. Laureatką I miejsca w kategorii szkół gimnazjalnych została Patrycja Ciepał uczennica klasy IIIc Gimnazjum nr 4 w Wolbromiu (opiekun Irena Smoter). Patrycja została szczególnie doceniona przez organizatorów konkursu zdobywając dodatkowo trzy wyróżnienia w kategoriach: „Doświadczenia”, „Fizyka i sztuka” oraz „Fizyka dla najmłodszych”. Nagrodą główną dla Patrycji w tym konkursie jest wakacyjny wyjazd do ośrodka naukowo-badawczego CERN w Genewie.

Aby awansować do finału konkursu Patrycja musiała wykazać się pomysłowością, oryginalnością i kreatywnością. W wysłanej pracy pokazała organizatorom, że ma wiele talentów, jest doskonałym obserwatorem przyrody, posiada szeroką wiedzę z fizyki, chętnie dzieli się nią z młodszymi oraz lubi eksperymentować. Jej praca zyskała uznanie i po ocenie przez komisję, Patrycja wraz z nauczycielką fizyki Ireną Smoter została zaproszona na dwudniowy finał, który odbył się na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

W pierwszym dniu konkursu finaliści byli egzaminowani przez pracowników naukowych Wydziału Fizyki UW w czterech kategoriach: „Doświadczenia”, „Pisanie o fizyce”, „Fizyka i sztuka” oraz „Fizyka dla najmłodszych”. Każdy z uczestników mógł poczuć się jak prawdziwy student w czasie sesji egzaminacyjnej z fizyki.

Drugi dzień rozpoczął się „Pokazami Mistrzów”. Swoje eksperymenty i prace prezentowali najlepsi finaliści, którzy uzyskali uznanie komisji konkursowych. W gronie jedenastu Mistrzów wystąpiła Patrycja, która prezentowała doświadczenie ilustrujące zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Na auli obecni byli organizatorzy konkursu oraz zaproszeni goście: przewodnicząca konkursu dr Anna Kaczorowska, dziekan Wydziału Fizyki UW prof. dr hab. Dariusz Wasik, prodziekan ds. studenckich dr hab. Krzysztof Turzyński, prof. dr hab. Marta KicińskaHabior, prof. dr hab. Andrzej Wysmołek oraz prof. dr hab. Tadeusz Stacewicz, który reprezentował oddział warszawski Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Następnie dr hab. Andrzej Dragan wygłosił wykład pt. „Dlaczego koń biega, a mrówka bardzo szybko chodzi?”. W dalszej części zostały wręczone nagrody, odznaki „Złoty Kwant 2017” i dyplomy dla laureatów oraz dla wszystkich finalistów konkursu i nauczycieli. Polskie Towarzystwo Fizyczne oddział warszawski przygotowało nagrodę specjalną dla gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej, których uczniowie zajęli I miejsce w konkursie. Jest nią teleskop, który został przekazany Gimnazjum nr 4 w Wolbromiu.

Gratuluję Patrycji wspaniałego wyniku i życzę dalszych sukcesów!
Irena Smoter

GALERIA ZDJĘĆ: