Małopolski Instytut Kultury w Krakowie rozstrzygnął XI Konkurs plastyczno-edukacyjny „Skarby Małopolski . Patronat nad tegoroczną edycją konkursu objęła Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Tematem konkursu, na który prace plastyczne i opisy projektów edukacyjnych, przygotowywały zespoły z gimnazjów i szkół średnich, była I wojna światowa w ujęciu „Wielka wojna, codzienne życie”.
Projekt, do którego włączyło się wolbromskie Gimnazjum nr 4, realizowany był przez kilka miesięcy. W grudniu ubiegłego roku przeprowadzono warsztaty poświęcone różnym narracjom wojennym grudniu i sposobom ich obrazowania dla nauczycieli/animatorów kultury. Zestawiono oficjalną narrację wojenną, związaną z pomnikami, przemowami polityków, z prywatnymi opowieściami o wojennych przeżyciach.
Od grudnia 2013 r. do marca 2014 r. nauczyciele pracowali z uczniami w swoich szkołach. W efekcie zajęć warsztatowych w Gimnazjum nr 4 w Wolbromiu powstały 4 wypowiedzi plastyczne uczniów wraz z komentarzami oraz scenariuszami nauczycieli Sylwii Wójcik oraz Magdaleny Kołdras. W skład zespołów uczestniczących w konkursie weszły uczennice:
• Anna Chmielarz i Kinga Kantor (kl. 3d), które przygotowały projekt: „… by nie zostać zesłanym”
• Wiktoria Smędra (kl. 2b), tytuł pracy: „Drzewo nadziei”
• Karolina Błaszczyk i Katarzyna Pietrasik (kl. 3b), praca: „Nie mogę o Tobie zapomnieć”
• Ewa Bratek, Magdalena Nocoń i Gabriela Nosal (kl. 2d) – „Nagły atak”.
Na konkurs nadesłano 53 prace i 15 opisów projektów zrealizowanych przez nauczycieli i uczniów z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych Małopolski.
W składzie jury zasiedli: Marcin Klag – artysta plastyk, projektant grafiki użytkowej, dr hab. Jan Tutaj – prorektor ds. studenckich Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Piotr Witosławski – artysta plastyk, projektant, fotograf oraz Katarzyna Dzigańska – koordynatorka konkursu plastycznego „Skarby Małopolski” i projektu „Aqueduct”, filmoznawca.
Wśród nagrodzonych prac w tegorocznej edycji tego prestiżowego i niezwykle wymagającego konkursu, w kategorii „nagrody indywidualne” wyróżnienie zdobyły uczennice kl. 3d – Anna Chmielarz i Kinga Kantor za „Obraz codziennego życia otoczonego wojną”.
Najlepsze prace plastyczne zostaną zaprezentowane w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie na wystawie, której otwarcie zaplanowano na 6 czerwca 2014 r. Wystawie będzie towarzyszyć katalog cyfrowy. Znajdą się w nim, oprócz prac plastycznych, także opisy nagrodzonych projektów.
Anna Chmielarz, Kinga Kantor