Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Sukcesy literackie Karoliny i Leny-korespondencja

Główna treść

Sukcesy literackie Karoliny i Leny-korespondencja

Podobnie jak w roku poprzednim uczennice Gimnazjum w Dłużcu wzięły udział w IV Powiatowym Konkursie na Twórczość Literacką. Organizatorami tego przedsięwzięcia są: Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 w Olkuszu oraz Stowarzyszenie „Wszyscy dla wszystkich”. Tym razem temat pracy literackiej brzmiał: „Ja i mój świat w zwierciadle starożytności”. Miło nam poinformować, że 3 czerwca 2015 nasze uczennice odebrały dyplomy i nagrody w tym konkursie.

Karolina Pogan, uczennica klasy II a, została laureatką I miejsca w kategorii opowiadanie,  Lena Pasich uczennica tej samej klasy otrzymała wyróżnienie w kategorii dramat. W trakcie wręczania nagród wszyscy zebrani mogli usłyszeć fragment opowiadania Karoliny. Zostanie ono również umieszczone w kolejnym tomiku twórczości młodzieżowej, którego premiera przewidziana jest jesienią tego roku. To nie będzie debiut naszej gimnazjalistki, w ubiegłym roku, jej opowiadanie, które również zajęło I miejsce ukazało się drukiem w tomiku „Zakamarki”.
Zwycięska praca to historia organizacji przedstawienia teatralnego pt. „Antygona” , w trakcie której gimnazjaliści mają niezwykłe spotkanie z Ajschylosem i Sofoklesem. Wizyta antycznych twórców to nie tylko podróż w czasy świetności greckiego teatru, ale doskonała lekcja teorii literatury. Całość napisana została przystępnym językiem, nie brak tu elementów humoru, słownictwa charakterystycznego dla młodzieżowego slangu. To wszystko zadecydowało, że Karolina Pogan po raz drugi została laureatką I miejsca.

Lena Pasich debiutowała w tym konkursie. Swoją pracę zatytułowała: „Miłość i przyjaźń w zwierciadle starożytności”. Nadając jej formę dramatu, bohaterami uczyniła mężczyznę i kobietę, którymi targają sprzeczne uczucia. Inspiracją dla Leny była twórczość Safony- starożytnej poetki, której wiersze umiejętnie zostały wplecione w pracę konkursową. Profesor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie pan Marek Pieniążek zasiadający w jury konkursu, podkreślił, jak trudne jest pisanie o uczuciach  gdy jest się w wieku gimnazjalnym.

Karolinie i Lenie pisanie nie sprawia żadnej trudności. Dziewczęta mają głowy pełne pomysłów, są wrażliwe i kreatywne. A wszystko przez to, że czytają bardzo dużo książek. Opiekunem merytorycznym uczennic jest Urszula Latacz.