Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Summum bonum medicinae sanitas – najwyższym dobrem medycyny jest zdrowie

Główna treść

Summum bonum medicinae sanitas – najwyższym dobrem medycyny jest zdrowie

W sobotę 26 lipca 2014 odbyło się kolejne spotkanie z lekarzem onkologiem w Wolbromiu. Dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Gminy w Wolbromiu fundacja Rosa Vita zorganizowała wykład onkologa dr Katarzyny Jaśko na temat schorzeń jelita grubego o podłożu onkologicznym. Gościny udzielił OREW w Wolbromiu. Temat trudny, chętnie pomijany i przemilczany ale jakże ważny. Rak jelita grubego i odbytnicy są jedną z najczęściej diagnozowanych chorób nowotworowych.

Skala problemu jest zatrważająca. Podczas wykładu niewielka grupa słuchaczy mogła się przeszkolić w budowie jelita grubego, problemach związanych z badaniem poszczególnych odcinków jelita i ich leczeniem. Postęp medycyny w zwalczaniu tych nowotworów, operowaniu i zespalaniu poszczególnych odcinków lub rekonstrukcji, a także wykorzystaniu tzw. stomii jest ogromny. Nie mniej działania medycyny są skazane na niepowodzenie jeśli nowotwór jest wykryty zbyt późno. Pani doktor poświęciła wiele uwagi tematowi genetycznego dziedziczenia pewnych nowotworów, a także konieczności profilaktycznych badań.  Osobnym problemem, który został omówiony są dobre nawyki żywieniowe czyli w praktyce wpływ  sposobu odywiania na zwiększenie ryzyka zachorowania na raka.  Po wykładzie, każdy chętny uczestnik mógł poddać się badaniu per rectum.   

Serdeczne podziękowania kieruję do pani dyrektor Ewy Rosiek i personelu OREW za życzliwą gościnę i pomoc organizacyjną.

Problematyka zachorowań na nowotwory, profilaktyka onkologiczna to tematy trudne, ponadto mamy wakacje, więc niska frekwencja na naszych spotkaniach nie jest zaskoczeniem. Choroba jednak nie wybiera czasu – wakacje jej nie powstrzymają… Dlatego też liczę na wsparcie dziennikarzy lokalnych w propagowaniu i przybliżaniu tej trudnej tematyki. Coraz częściej pacjentami onkologicznymi są bardzo młodzi, dwudziestokilkuletni ludzie. Unikanie trudnych tematów nie ustrzeże nas od zagrożenia chorobą, dlatego już dziś zapraszamy na kolejny wykład dotyczący onkokardiologii, czyli zmian w układzie krążenia związanym z chorobami nowotworowymi. Wykład poprowadzi lek. med. Maciej Nowacki.

Katarzyna Gardeła
prezes Fundacji Rosa Vita