Dożynki to jedno z najpiękniejszych świąt, podczas których doceniamy całoroczny trud rolników i ich pracę. Uroczystość ta po dziś dzień zakorzeniona jest głęboko w polskiej kulturze ludowej. Obrzędy dziękczynne za zakończenie prac polowych i żniw odbyły się i w tym roku, a największe sołectwo gminy Wolbrom – GOŁACZEWY było miejscem „potrójnych” dożynek. Święto plonów rangi diecezjalno-powiatowo-gminnej odbyło się tu 18 sierpnia 2024.
Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się prezentacją tradycyjnych wieńców dożynkowych na placu kościoła p.w. św. Marii Magdaleny. Piękno i kunszt uczestniczących w konkursie aż 49 wieńców oceniała komisja na czele z Dominiką Bugaj – wiceburmistrz Miasta i Gminy Wolbrom w składzie: Beata Dziedzic – wicedyrektor Wydziału ds. Cudzoziemców Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Barbara Haberka – wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Olkuskiego, ks. Grzegorz Woszczek i ks. Marcin Kruszak z Diecezji Sosnowieckiej.
Wszystkie wieńce poświęcił ordynariusz diecezji sosnowieckiej ksiądz biskup Artur Ważny podczas mszy świętej dziękczynnej za tegoroczne plony, której przewodniczył. Biskup sosnowiecki poświęcił także chleb wypieczony z tegorocznej mąki, przyniesiony przez starostów dożynkowych – Annę Pasich i Mateusza Janika.
Zaraz po mszy uformował się barwny korowód dożynkowy, a w nim ustawili się kolejno: poczty sztandarowe, starostowie dożynek z chlebem, delegacje reprezentujące poszczególne sołectwa diecezji, powiatu i gminy wraz z wieńcami, władze samorządowe powiatu i gminy, zaproszeni goście oraz mieszkańcy. Korowód prowadzony przez orkiestrę dętą Zakładów Górniczo-Hutniczych „Bolesław” w Bukownie przemaszerował na plac boiska przy Zespole Szkół w Gołaczewach, gdzie odbyły się główne uroczystości dożynkowe i estradowe.
Obok rolników, gospodyń z KGW, druhów OSP licznie uczestniczyli mieszkańcy gminy Wolbrom i gmin sąsiednich oraz znamienici goście, na czele z Gospodarzami Dożynek: Biskupem Diecezji Sosnowieckiej Arturem Ważnym, Starostą Powiatu Olkuskiego Bogumiłem Sobczykiem i Burmistrzem Miasta i Gminy Wolbrom Radosławem Kusiem.
Po odśpiewaniu pieśni „Plon niesiemy plon” konferansjer przedstawił uczestnikom uroczystości sylwetki Starostów Dożynek.
Anna Pasich – Matka trójki dzieci, wraz z mężem Andrzejem prowadzą gospodarstwo ogrodnicze zajmujące się głównie uprawą kwiatów balkonowych i rabatowych oraz chryzantem wielokwiatowych w donicach. Od przyszłego roku planują powiększenie swojej oferty o byliny, wrzosy, hortensje i inne rośliny wieloletnie.
Mateusz Janik – 33 letni Gołaczewianin, ojciec dwójki dzieci, wraz żoną prowadzi 30-hektarowe gospodarstwo nastawione na produkcję zbóż, ziemniaków oraz warzyw. Jego produkty trafiają bezpośrednio do klientów indywidualnych. Dąży do powiększenia gospodarstwa, jego modernizacji i wdrażania nowych technologii. Prowadzi ponadto działalność gospodarczą zajmującą się sprzedażą ciągników i maszyn rolniczych.
Zgodnie ze zwyczajem, Starości przekazali Gospodarzom Dożynek okazałe bochny chleba wypieczone z tegorocznych zbóż, jako symbol dobrobytu i sytości. Gospodarze Dożynek odbierając ten symbol dostatku zapewnili, że będą go dzielili sprawiedliwie. Przedstawiciele wolbromskiego koła Polskiego Związku Pszczelarskiego przekazali Gospodarzom pożytki pszczele.
Burmistrz Radosław Kuś dziękował wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w przygotowanie dożynek, zwłaszcza mieszkańcom Gołaczew. Docenił trud organizacyjny, trud przy dekorowaniu posesji, pracę i piękno wieńców dożynkowych. Dziękował też sponsorom, wystawcom oraz pracownikom UMiG i jednostek podległych. Wszystkim życzył udanego świętowania.
Zakończeniem części oficjalnej była ceremonia krojenia i częstowanie chlebem.
Znaczącym punktem uroczystości dożynkowych były ceremonie wręczenia nagród za wykonane wieńce oraz organizowane konkursy.
Każdy spośród 49 prezentowanych wieńców dożynkowych był piękny, dlatego komisja konkursowa w składzie: Przewodnicząca Dominika Bugaj – wiceburmistrz Miasta i Gminy Wolbrom oraz Członkowie komisji: Beata Dziedzic – wicedyrektor Wydziału ds. Cudzoziemców Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Barbara Haberka – wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Olkuskiego, ks. Grzegorz Woszczek i ks. Marcin Kruszak z Diecezji Sosnowieckiej, miała nie lada problem z wyłonieniem tego najpiękniejszego. Komisja biorąc po uwagę cztery kryteria uwzględniające zastosowanie: czterech gatunków zbóż, owoców i warzyw, kwiatów i ziół, zastosowanie symbolu religijnego, a także stopień trudności i pracochłonności oraz ogólną estetykę wieńca – wyłoniła cztery wieńce. Zwycięskim, okazało się dzieło pań z KGW Zasępiec, które zostało nagrodzone nagrodą ufundowaną przez biskupa Artura Ważnego. Drugie miejsce zajął wieniec KGW Gołaczewy nagrodzony przez starostę Bogumiła Sobczyka, trzecim najpiękniejszym był wieniec z gminy Trzyciąż -z KGW Zagórowa (nagrodę ufundował i wręczył burmistrz Wolbromia Radosław Kuś). Tuż za podium uplasował się wieniec KGW z Woli Kalinowskiej (gm. Sułoszowa) nagrodzony przez duszpasterza rolników ks. Leszka Kołczyka.
Wręczenie nagród za pokazy wieńców – film TV Olkusz (kliknij)
Inną ważną ceremonią tego dnia było wręczenie nagród w konkursie na „Najpiękniejszą dekorację gospodarstwa domowego” zorganizowanym przez Komitet Organizacyjny Dożynek Sołectwa Gołaczewy. Komisja konkursowa na czele z przewodniczącą Moniką Krzywańską (Przewodniczącą Rady Miejskiej w Wolbromiu) i członkami: Robertem Kozłowskim (radny Rady Powiatu Olkuskiego), Markiem Gilem (sołtys Gołaczew) i Markiem Stalmaskim miała nie łatwe zadanie, aby wybrać najciekawszą, oryginalną dekorację, gdyż wszyscy mieszkańcy Gołaczew wykazali się ogromną kreatywnością. Najpiękniejsze dekoracje burmistrz Radosław Kuś uhonorował nagrodami rzeczowymi, pucharami i dyplomami.
W konkursie tym 1. miejsce zajęła dekoracja Elżbiety Treter, 2. miejsce Eweliny Dybich Czopek, 3. miejsce Tomasza Zaręby, a 4. miejsce dekoracja Kazimierza Głąba. Nagrody, puchary i dyplomy ufundował Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom.
Na zdjęciach trzy najpiękniej udekorowane posesje.
W trakcie trwania imprezy, przy namiocie Urzędu Miasta i Gminy Wolbrom na dzieci czekały ciekawe konkursy z atrakcyjnymi nagrodami ufundowanymi przez Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom, Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej w Bolesławiu oraz firmę FIBER – Wolbrom. Przy stoisku Koła Pszczelarzy w Wolbromiu organizowane były konkursy dla dzieci i dorosłych ze słodkimi niespodziankami. Konkursy z nagrodami odbywały się także przy stoisku placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Wolbromiu.
Jak przystało na dożynkową imprezę plenerową nie zabrakło rozrywki. Główne części uroczystości przeplatane były występami artystycznymi. W czasie ceremonii krojenia i rozdawania chleba o ludowe przyśpiewki zatroszczyły się panie z KGW Gołaczewy.
Kolorowo i tanecznie było także podczas występów niezawodnego Zespołu Pieśni i Tańca „Wolbromiacy”, pod kierunkiem instruktorki Agnieszki Gołembiowskiej-Karoń. Gorąco oklaskiwany był także występ dzieci Scholka Gołaczewy.
Godziny wieczorne zarezerwowane zostały tradycyjnie na wspólną zabawę. Wspaniała, choć upalna pogoda sprzyjała biesiadzie. Licznie zgromadzona publiczność bawiła się cudownie najpierw przy gorących rytmach koncertu zespołu „Video”, a następnie podczas zabawy pod gwiazdami przy muzyce DJ K7 Sosen Group.
Zapraszamy do galerii zdjęć: