Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Szansa dla wolbromskiej piłki

Główna treść

Szansa dla wolbromskiej piłki

Wydaje się, że wielki kryzys w wolbromskim świecie piłkarskim ma szanse na dobre zakończenie. Wśród kilku podmiotów mających aspiracje do ratowania tradycji Przeboju bardzo aktywna jest Akademia Piłkarska Przebój Wolbrom. Na najbliższą sobotę o godz. 12 zaplanowano spotkanie z zawodnikami grup młodzieżowych oraz rodziców młodych zawodników, na którym zostanie zaprezentowany plan działania rozbudowanej o nowe struktury Akademii.

Plan działania rozwijającej się prężnie Akademii oparty został na autorytecie i doświadczeniu głównego trenera, na którego wybrany został były zawodnik, obecnie trener, dwukrotny reprezentant Polski, wieloletni kapitan Wisły Kraków – Tomasz Kulawik.

Dla mniej zorientowanych – kilka danych: Podczas kariery piłkarskiej Kulawik na boisku występował na pozycji pomocnika. W polskiej ekstraklasie, w barwach Zagłębia Sosnowiec, Wisły Kraków i Ruchu Chorzów rozegrał 257 spotkań i strzelił 37 bramek. Z Wisłą zdobył mistrzostwo Polski w sezonach (1998/1999) oraz (2000/2001); zdobywca Pucharu Polski (2001/2002), Pucharu Ligi (2000/2001) oraz Superpuchar Polski (2001). Król strzelców Pucharu UEFA 1998/1999. Po zakończeniu kariery piłkarskiej pracował w sztabie trenerskim Wisły. Po zwolnieniu Jerzego Engela, jesienią 2005 objął stanowisko pierwszego trenera Wisły Kraków. Następnie był trenerem rezerw oraz drużyny Młodej Ekstraklasy. 6 sierpnia 2010 roku po dymisji Henryka Kasperczaka został tymczasowym szkoleniowcem pierwszej drużyny „Białej Gwiazdy”. Do 21 sierpnia, kiedy pierwszym trenerem został Holender Robert Maaskant, Tomasz Kulawik poprowadził Wisłę w trzech meczach ligowych: z Arką Gdynia (wygrana 1:0), Ruchem Chorzów (porażka 0:2) i Widzewem Łódź (wygrana 1:0). 3 października 2012 roku objął ponownie stanowisko pierwszego trenera Wisły Kraków.

Tyle rekomendacji trenera i szefa szkoleniowców Akademii Piłkarskiej Przeboju, któremu za główne zadanie wyznaczono stworzenie jednolitego systemu szkolenia kadry piłkarskiej na bazie lokalnych zawodników.

– Tomasz Kulawik zgodził się współpracować z nami, ponieważ spodobała mu się idea pracy i wizja rozwoju lokalnej młodzieży i dzieci – informuje Krzysztof Guzek, prezes Akademii. – Wierzymy, że dzięki lokalnym piłkarskim talentom stworzymy solidne fundamenty szkolenia, a z czasem, w grupach młodszych wyszkolimy „narybek”, który zasili pierwszą drużynę, bez potrzeby korzystania z zawodników przyjezdnych. Wystartowaliśmy też w ogłoszonym ostatnio przez Gminę Wolbrom dodatkowym konkursie na dofinansowanie działalności w zakresie upowszechniania kultury fizycznej – „piłka nożna”, który będzie rozstrzygnięty do 14 marca, dodatkowo na mocy umowy podpisanej wcześniej z Akademią przez burmistrza Jana Łaksę możemy użytkować obiekt stadionu przy ul. Leśnej. Wyposażymy zawodników w sprzęt sportowy, dokonamy zakupu bramek w różnych wymiarach, zatrudnimy bardzo dobrych szkoleniowców i damy swoje duże zaangażowanie, licząc na podjęcie treningów przez dotychczasowych i przypływ kolejnych zawodników, którzy zasilą szeregi poszczególnych grup szkoleniowych. Dodatkowo Tomasz Kulawik będzie miał za zadanie koordynowanie szkolenia we wszystkich grupach oraz wsparcie swoim doświadczeniem i służyć pomocą  pozostałym trenerom – zapewnia Guzek.

AP Przebój Wolbrom zaprasza do budynku klubu na Leśną 2 w najbliższą sobotę 8 marca na spotkanie organizacyjno-informacyjne piłkarzy drużyn młodzieżowych Przeboju i ich rodziców. Początek o godz. 12.

Natomiast na piątek 7 marca burmistrz Jan Łaksa zaprosił przedstawicieli wszystkich podmiotów zainteresowanych kontynuacji działalności Przeboju Wolbrom na spotkanie, podczas którego będzie namawiał działaczy do wypracowania wspólnego stanowiska i podjęcia zintegrowanych działań na rzecz rozwoju wolbromskiej piłki nożnej.

  Akademia Piłkarska Przebój Wolbrom zaprasza na swoją oficjalną stronę: http://apprzeboj.wolbrom.pl

Ewa Barczyk