Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Tajemnicze zdjęcie rozpoznane

Główna treść

Tajemnicze zdjęcie rozpoznane

Choć zagadka nie należała do najłatwiejszych okazało się, że nasi czytelnicy są niezawodni. Udało się nam zidentyfikować zdjęcie, o które pytaliśmy niedawno w naszym serwisie. Dziękujemy za wszystkie odpowiedzi i podpowiedzi.

Jak się okazało zdjęcie pochodzi z archiwum cyfrowego Bildarchiv i zostało wykonane w listopadzie 1914, a więc w czasie, kiedy dla Wolbromia zaczęła się Wielka Wojna. Fotografia przestawia ówczesną ul. Żarnowiecką, a dzisiejszą ul. Kościuszki, gdzie od wybuchającego granatu zapalił się budynek mieszkalny, a od niego zajęły się sąsiednie dwa domy, które prawie całe doszczętnie spłonęły – na fotografii widoczne są właśnie trzy spalone domy.

Za pomoc w identyfikacji zdjęcia bardzo dziękujemy zwłaszcza panom Konradowi i Stanisławowi.

Zachęcamy nieustannie do nadsyłania do nas starych zdjęć i dzielenia się ciekawostkami z historii naszej okolicy. Planujemy również przypomnienie starych nazw ulic w Wolbromiu i historii dotyczącej ich zmian. Wszystkich posiadających informacje na ten temat zapraszamy do kontaktów z redakcją. Im więcej danych otrzymamy od czytelników, tym ciekawsze i bogatsze będą nasze informacje dla wszystkich czytelników.

Ewa Barczyk