Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Taniec zatrzymał czas i porwał publiczność…

Główna treść

Taniec zatrzymał czas i porwał publiczność…

Koncerty jubileuszowe to zwykle mnóstwo wspomnień, radosnych spotkań, podsumowania… Obchody 15-lecia istnienia Teatru Tańca Actus Animi, które miały miejsce w ostatni weekend oczywiście zawierały te elementy, ale było jeszcze coś więcej – piękne twórcze przesłanie, mnóstwo pozytywnej energii, która emanuje z artystów i czar tańca – magia, której nie sposób zrozumieć, jeżeli się jej nie doświadczy osobiście. Gratulacje i życzenia zespołowi składał także burmistrz Jan Łaksa.

Sobotnie popołudnie rozpoczęte zostało na wolbromskim rynku happeningiem – urokliwym korowodem, który niejako przepłynął przez ulice Wolbromia do Domu Kultury – pełnym dziecięcej radości i ferii barw bajecznych strojów. Korowód prowadzony przez szczudlarzy w teatralnych przebraniach i energetycznych bębniarzy zauroczył uczestników i przypadkowych przechodniów, przyciągając jak magnes.

Gorąca atmosfera kolejnych wydarzeń skutecznie niwelowała wieczorny chłód, w którym przyszło uczestnikom brać udział w plenerowych warsztatach bębniarskich i  tanecznych. Nie zabrakło wielkich i małych mydlanych baniek i mnóstwa wspólnej zabawy, w której udział brali nie tylko mali tancerze, ale także ich opiekunowie i przygodni widzowie. Wielką atrakcją stał się pokaz teatru ognia, zaprezentowany przez zaprzyjaźnioną z Actus Animi grupę „Azislight”. Kulminacją sobotniego popołudnia i wieczoru był pierwszy z zaplanowanych na jubileuszowe obchody koncertów, na którym swoje talenty i umiejętności prezentowali młodsi tancerze Actus Animi. Nic dziwnego, że oklaski, gratulacje i podziękowania dla twórczyni sukcesu zespołu Katarzyny Gałązki-Biedul i jej dzielnych współpracowniczek przeplatały się ze wzruszeniem wywołanym wśród licznie zgromadzonej widowni, podziwiającej swoje pociechy.

Koncert niedzielny jeszcze spotęgował poetycki nastrój, wywołany przez profesjonalne prezentacje fragmentów spektakli przygotowywanych przez Teatr Tańca przez lata jego pracy.  Widownia została jakby zaczarowana wspaniałym multimedialnym widowiskiem, gdzie muzyka, barwne światło, komputerowe prezentacje i wtopiony w to wszystko idealnie ruch – zdawało się – zatrzymały czas i porwały widzów w świat nieuchwytnych emocji i przemyśleń.

O Teatrze Tańca Actus Animi napisano już wiele – kto zechce – znajdzie w wielu miejscach historię grupy, która zaczynała od jednej wielkiej entuzjastki i sześciu adeptek, a obecnie skupia ponad setkę członków w różnym wieku i stopniu zaawansowania, tworząc wielką artystyczną rodzinę. Każdy, kto w okolicy choć trochę interesuje się sztuką, a zwłaszcza tańcem, zapewne miał okazję podziwiania efektów pracy twórczej Katarzyny Gałązki-Biedul i jej podopiecznych. Wierni fani ich talentu bezsprzecznie mogą stwierdzić ogromny postęp, jaki wypracowały na przestrzeni lat zwłaszcza najwytrwalsze tancerki Actus Animi, które zachwycają techniką i porywają klimatem tworzonym wokół swoich profesjonalnych spektakli. Wiele można by pisać o walce tancerek z przeciwnościami natury organizacyjnej, finansowej i o budzącym szacunek samozaparciu Katarzyny Gałązki-Biedul z niesłychaną energią i uporem dążącej do realizacji ambitnych artystycznych marzeń, o nagrodach i wyróżnieniach, które tancerki zdobywały przez lata swojej działalności. Ważne, że ich twórcze ambicje wciąż znajdują ujście w postaci imponujących efektów, budzących podziw i potrzebę wsparcia w wielu ludziach dobrej woli, którym dziękowano przy okazji jubileuszu.

Wielkie talenty zazwyczaj rodzą się w małych środowiskach, gdzie muszą napotkać sprzyjające warunki do rozwoju.  Wspaniale, że są ludzie, którzy te talenty odnajdują i umiejętnie pielęgnują. Musi być także miejsce, wiele czasu i pracy, aby miały szanse rozkwitnąć. Dlatego tak ważne jest, aby jak najwiecej osób i instytucji wspierało cenne inicjatywy. Dlatego lokalne domy kultury, jako kolebka przyszłych wielkich tancerzy, śpiewaków, aktorów, reżyserów, powinny szczególnie dbać, aby stwarzać im odpowiednie warunki do działania. Kto wie – może kiedyś będziemy się chwalić wychowaniem jakiejś wiekiej gwiazdy?

Nasza redakcja również przyłącza się do licznej grupy osób składających życzenia i gratulacje – oby dalsze lata Waszej pracy były łatwiejsze, a jej owoce dawały największą satysfakcję wszystkim twórcom i wspaniałe doznania szerokiej widowni.

Ewa Barczyk


Podziękowania

Serdecznie dziękuję dziewczynom, które asystowały mi przy prowadzeniu zajęć, organizacji, były i są ogromnym mentalnym wsparciem – zdolnym, cudownie wrażliwym: Martynie Szocie, Kindze Witek i Agnieszce Wójcikowskiej oraz całemu Zespołowi: Dziecięcemu  Teatrowi Tańca – grupom: Syrenki, Słoneczka, Gwiazdeczki oraz grupie estradowej Actus Animi.

Rodzicom dzieci i młodzieży uczęszczających na  zajęcia – za zaangażowanie, energię i wsparcie. Za chęć działania i bezinteresowną pomoc. Wreszcie za napisanie projektu „Cuda na patyku” w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2014: Aleksandrze Żak, Aleksandrze Pachołek, Annie Bałazy, Iwonie Trzasce, Marcie Grucy-Jaworskiej i Teresie Pasich.

Wszystkim zaproszonym gościom – za ciepłe słowa uznania, motywację i obecność w tak wzniosłej dla nas chwili!

Dyrekcji i Pracownikom DK z zaangażowanie w tak ogromne przedsięwzięcie.

Sponsorom, którymi byli:
•    TRI Poland – za grant z programu Aktywne TRI
•    Lako
•    ES SYSTEM K
•    Linter
•    Inter-Krąż
•    FHU Budmax Paweł i Anna Sośnierz
•    Zakłady Mechaniczno-Kuźnicze „Wostal”
•    Outline 24
•    Interkonekt
•    Foto-Kulawik
•    MGCM WOL-MED
•    LGD Nad Białą Przemszą
•    Eurobike – Grzegorz Rogalski
•    Anna i Józef Słowik
•    Adriana i Paweł Borowieccy
•    Anonimowy Sponsor 


oprawa medialna :
• „Kwartalnik Powiatu Olkuskiego”
• „Wieści Wolbromskie”
• „Kurier  Wolbromski”

Wszystkim z całego serca dziękuję

Katarzyna Gałązka-Biedul