Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Tej nocy nie można było przespać … Małopolska Noc Naukowców 2014

Główna treść

Tej nocy nie można było przespać … Małopolska Noc Naukowców 2014

Wyjazdy na Małopolską Noc Naukowców wpisały się już na stałe w tradycje Zespołu Szkół w Wolbromiu (Pod Lasem). W tym roku 26 września również liczna grupa uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum pod opieką nauczycieli wyruszyła do Krakowa, by uczestniczyć w największej tego typu imprezie naukowej w kraju i jednej z największych w Europie.

Tej nocy wyższe uczelnie oraz instytuty naukowe  otworzyły drzwi dla młodych fascynatów nauki. Poprzez zabawę, w sposób przystępny i zrozumiały naukowcy prezentowali czym zajmują się na co dzień. Myślą przewodnią tegorocznej ósmej edycji Małopolskiej Nocy Naukowców było przedstawienie sukcesów małopolskich naukowców, pracujących w międzynarodowych zespołach badawczych oraz pokazanie jak ich odkrycia zmieniają świat.
Uczniowie klas 4a i 5a wraz z opiekunami panią Agnieszką Szczepankiewicz, panią Iwoną Misztal i panem Tomaszem Wiekierą odwiedzili Instytut Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie wzięli udział w warsztatach przygotowanych specjalnie z myślą o najmłodszych miłośnikach nauki. Najpierw uczestniczyli w zajęciach „Wielościany i inne obiekty matematyczne w orgiami”, podczas których budowali kolorowe bryły zgodnie z regułami japońskiej sztuki układania papieru. Kolejnym punktem programu były „Łamigłówki i gry logiczne”, będące doskonałą okazją do zaprezentowania umiejętności logicznego myślenia i pochwalenia się swoją wyobraźnią („Wesołe sześciany”, tangram, kostka Rubika i wiele innych). Następnie uczestnicy wycieczki udali się do sali, gdzie poznawali wzór Eulera. Układając wielościany z klocków Reko i Geomag, liczyli wierzchołki, krawędzie i ściany graniastosłupów. Dla najwytrwalszych organizatorzy przygotowali dyplomy i słodkie upominki. Na zakończenie wizyty w Instytucie Matematyki nasi uczniowie wzięli udział w grach i zabawach dla małych matematyków, w ramach wstępu do rachunku  prawdopodobieństwa.

Kolejnym punktem programu był Instytut Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, gdzie nasi uczniowie obserwowali doświadczenia fizyczne z użyciem przedmiotów codziennego użytku. Podziwiali więc świecącego kiszonego ogórka, słuchawki z plastikowych kubków, jajko wpadające do butelki, makaronowe mosty, czy ciecz nienewtonowską. Jeden z uczestników – Krystian Myca z klasy 4a – przeżył  niespodziewanie  swój debiut telewizyjny. Udzielając wywiadu dziennikarce Telewizji Kraków, podzielił się swoimi wrażeniami z Małopolskiej Nocy Naukowców.

Uczniowie klas 4b i 6a pod opieką pań Anety Dobrek, Gabrieli Pluty i Beaty Miłoszewskiej swoją przygodę z nauką rozpoczęli na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. Uczestniczyli w interaktywnych pokazach doświadczeń z wykorzystaniem urządzeń i materiałów codziennego użytku. Na warsztatach zatytułowanych ,,Elektryka prąd nie tyka” uczniowie mogli przekonać się czy ogórek może świeć, jak zbudować silniczek i wykonać prosty elektromagnes. Następnie nasi uczniowie poznali sekrety biofizyki, dowiedzieli się dlaczego rośliny nie więdną w wodzie, czy olej lubi się z wodą, dlaczego mydło pierze oraz jak własnoręcznie zrobić zdjęcia 3D. Uczniowie dowiedzieli się także, jakie jest zastosowanie fizyki w medycynie, mogli zbadać sobie pojemność płuc, sprawdzić czy mają prawidłowy rytm pracy serca. Każdy mógł znaleźć dla siebie coś ciekawego. Uczniowie szkoły podstawowej odwiedzili również Instytut Matematyki i Informatyki UJ, gdzie rozwiązywali zadania i quizy matematyczne, tworzyli figury metodą origami, poznawali prawo rachunku prawdopodobieństwa. Kolejnym punktem programu była wizyta w Instytucie Biologii i Nauk o Ziemi UJ, gdzie poznali rośliny żywiące się owadami, dowiedzieli się o właściwościach miodu, oglądali pod mikroskopami różnorodne pasożyty, pierwotniaki i owady.

Uczniowie klas pierwszych gimnazjum pod opieką pani Ireny Smoter i Anny Klich wyruszyli do Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN w Krakowie. Na dobry początek obejrzeli film „Badamy Tajemnicę DNA”, który otrzymał nagrodę „Złoty Kopernik” na Festiwalu Filmów dla Edukacji 2010. Następnym punktem programu był udział w widowisku artystycznym „GWIEZDNY PYŁ”z cyklu: „Fizyka – największe widowisko wszechświata” w reżyserii dr hab. Jerzego Grębosza, laureata festiwali filmów popularnonaukowych, autora znakomitych podręczników informatycznych i sztuk teatralnych. Trzech narratorów, wykorzystując nowoczesne techniki multimedialne i efekty specjalne, zabrało widzów w niesamowitą podróż po świecie fizyki. Opowieść o tym, jak od czasów starożytności do czasów  nam współczesnych człowiek próbuje poznać tajemnice otaczającego nas wszechświata zachwyciła publiczność, która nagrodziła aktorów gromkimi brawami. Widowisko zakończył reżyser, występujący również na scenie w jednej z głównych ról, przekazując młodym widzom przesłanie „Fajnie jest być fizykiem…” i jednocześnie zapraszając ich do wspólnego odkrywania tajemnic wszechświata w przyszłości jako pracowników IFJ.

Kolejną atrakcją dla pierwszoklasistów były stanowiska z eksponatami przygotowane przez studentów i pracowników Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, gdzie uczniowie szukali odpowiedzi na pytania: „Czy wszystkie owady są piękne?”, „Skąd się biorą łatki?”, a także wiele innych.

Uczniowie klas drugich i trzeciej gimnazjum pod opieką pań: Jolanty Gamrat, Edyty Domagały i pana Janusza Wójcika odwiedzili Kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ulicy Łojasiewicza. Najpierw wzięli udział w warsztatach dla młodzieży i dorosłych „Jednostka latająca Quadrocopter” Naukowego Koła Robotyki Wydziału Matematyki i Informatyki UJ. Podczas tych zajęć dowiedzieli się wielu ciekawych informacji dotyczących wyglądu, budowy, programowania, sterowania, przeznaczenia i wartości tego modelu. Mimo, że nie było możliwości zaprezentowania lotu tejże jednostki, warsztaty wzbudziły duże zainteresowanie młodzieży. Następnie uczniowie wzięli udział w prezentacji robotów tegoż koła naukowego. Były to roboty typu: Turtle Bot, Khepera i Lego.

Kolejnym odwiedzonym przez tę grupę miejscem był Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, gdzie uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w konkursach, grach i zabawach matematycznych, takich jak: „Kryptologia dla opornych — łamanie szyfru krok po kroku”,  „Awantura o Matmę” – quiz z nagrodami dla najlepszych Koła Naukowego Matematyki Finansowej UJ. Wszyscy uczestniczyli w warsztatach: „Zbuduj most z makaronu”, a indywidualnie mogli podziwiać eksperyment łańcuchowy i wiele interaktywnych pokazów prostych doświadczeń z wykorzystaniem urządzeń i materiałów codziennego użytku.

Organizatorzy wyjazdu
ZS Wolbrom