Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Telefony coraz bliżej

Główna treść

Telefony coraz bliżej

Intensywne zabiegi, które prowadzą od miesięcy radny Andrzej Duch wraz z burmistrzem Adamem Zielnikiem o pokrycie zasięgiem telefonii komórkowej „czarnej dziury” obejmującej północne sołectwa gminy Wolbrom mają szanse na szczęśliwe zakończenie w przyszłym roku. Planowana jest lokalizacja dwóch nowych masztów przekaźnikowych T-Mobile w Kąpielach Wielkich i Jeżówce, które powinny dać radę niefortunnemu ukształtowaniu terenu i wprowadzić mieszkańców w telefoniczną cywilizację.

– Wspólnie z burmistrzem Adamem Zielnikiem i radnymZdzisławem Pasichem oraz przedstawicielami NetWorkS, jeszcze w maju tego roku przeprowadziliśmy objazd północnych rubieży Gminy Wolbrom, weryfikując stan zasięgu oraz rozważając ewentualne lokalizacje stacji bazowych. Później były długie negocjacje, starania i oczekiwanie na decyzję o pełnym finansowaniu przez inwestora. Wreszcie, otrzymałem oficjalne potwierdzenie: proces budowy dwóch stacji bazowych (GSM) w północnej części Gminy Wolbrom został zatwierdzony- firma NetWorkS dostała zielone światło od T-Mobile na rozpoczęcie prac związanych z budową-tłumaczy radny Andrzej Duch, reprezentujący w RM Kąpiele Wielkie. Mniej zorientowanych informuję, że firma NetWorkS zapewnienia profesjonalne usługi związane z sieciami radiowymi i przyczynia się do budowy najlepszych i najbardziej efektywnych sieci komórkowych w Polsce, realizując zadania infrastrukturalne dla T-Mobile i Orange – dodaje radny.

Dzisiaj w urzędzie odbyło się spotkanie przedstawicieli firmy NetWorkS z burmistrzem Adamem Zielnikiem oraz radnym Andrzejem Duchem z Kąpiel i radną Agatą Wójcik z Jeżówki. Rozmawiano o możliwych lokalizacjach stacji przekaźnikowych oraz pomocy Gminy w realizacji inwestycji.

Największym problemem, oprócz konieczności znalezienia odpowiedniej lokalizacji masztów na wzniesieniach, zapewniających jak najlepszy zasięg sygnału telefonicznego, jest zgoda właścicieli wybranych prywatnychposesjina posadowienie konstrukcji. Niestety Gmina nie dysponuje działkami w interesujących firmę telekomunikacyjną, spełniających wymogi . Mieszkańcy Kąpiel Wielkich, Bożej Woli, Jeżówki, Miechówki, Poręby Dzierżnej, Dłużca, Domaniewic bardzo intensywnie, i jak się okazuje skutecznie, zabiegają o włączenie ich do grona szczęśliwych i skutecznych użytkowników telefonii komórkowej, ale niektórzy z nich niemniej intensywnie utrudniają posadowienie masztów w swojej okolicy…

Lokalizacja w Kąpielach Wielkich jest już uzgodniona i rozpoczęte zostały formalności, których firma musi dokonać sporo. Powstanie wolnostojącej stacji przekaźnikowej w nowej lokalizacji poza istniejącą zabudową wymaga bowiem budowy nie tylko masztu, ale także jego własnego zasilania energetycznego i dojazdu. Maszt w Kąpielach będzie oddalony od najbliższych zabudowań o ok. 250-300 m, będzie miał 50 m wysokości, a sygnał obejmie zasięgiem odbiorców w promieniu 4-7 km (w zależności od konfiguracji terenu). Budowa masztu wraz z niezbędną infrastrukturą potrwa ok. miesiąca od uzyskania ostatecznego pozwolenia na budowę, a realizacja zadania planowana jest na przyszły rok.

W tym samym czasie prowadzone są działania dotyczące budowy drugiego masztu w Jeżówce. W tym przypadku trwa poszukiwanie optymalnej lokalizacji, która zapewni najlepszy efekt, w postaci dobrego sygnału i niekonfliktowej lokalizacji przekaźnika.