Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Testujemy oświetlenie solarne

Główna treść

Testujemy oświetlenie solarne

Na świecie oświetlenie zasilane energią słoneczną jest już normą, ale wiadomo, że takie rozwiązania lepiej sprawdzają się w miejscach, gdzie słońce operuje dłużej. Zaporą w powszechnym stosowaniu takich rozwiązań jest też wciąż dość wysoka cena. Pierwsza solarna lampa uliczna została kilka dni temu zamontowana przy drodze w Porębie Dzierżnej. Jeżeli się sprawdzi, Gmina zakupi więcej takich urządzeń.

Burmistrz Adam Zielnik zdecydował, że pierwsza lampa zasilana energią słoneczną zostanie zamontowana w miejscu, gdzie przy istniejącej infrastrukturze technicznej (brak tzw. piątej linki na istniejącej sieci energetycznej oraz odpowiednich słupów) nie ma możliwości zamontowania oświetlenia sieciowego, a jest potrzeba doświetlenia niezbyt bezpiecznego miejsca. Koszt zakupu lampy wraz z transportem i montażem wyniósł nieco mniej niż 10 tys. zł.

– Już widzę, że kilka szczegółów trzeba poprawić, m.in. kąt nachylenia ramienia z kloszem, żeby świeciła bardziej na jezdnię i na boki, ale wydaje się, że jest to naprawdę dobry pomysł. Na razie jednak testujemy, co oznacza, że zanim zdecyduję się na poważnie wejść w temat, muszę być w 100% pewny, że się opłaca – tłumaczy burmistrz.