Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: „To i owo na ludowo”- tradycja i czas spędzony z rodziną-o festynie w Zespole Szkół w Dłużcu

Główna treść

„To i owo na ludowo”- tradycja i czas spędzony z rodziną-o festynie w Zespole Szkół w Dłużcu

3 czerwca w naszej szkole odbył się rodzinny festyn pod hasłem „To i owo na ludowo”. Tradycyjnie zawitali do nas zaproszeni goście: pani poseł Lidia Gądek, radni Miasta i Gminy Wolbrom: pani Lidia Malinowska i pan Marcin Grzanka, sołtys wsi Dłużec pan Marian Barczyk, sołtys wsi Strzegowa pan Czesław Gbyliczek, prezes OSP Dłużec pan Mieczysław Piputa, przewodnicząca Rady Rodziców pani Żaneta Zielnik- Kyć oraz panie z Kół Gospodyń Wiejskich naszej gminy.

Na wstępie pani poseł Lidia Gądek życzyła wszystkim dobrej zabawy, a pani Lidia Malinowska w imieniu pana burmistrza Adama Zielnika podziękowała za zaproszenie i podkreśliła wagę tego typu spotkań rodzinnych.

W sali z piękną ludową dekoracją przygotowaną przez panie: Małgorzatę Janiec, Paulinę Strózik- Plewę i Agatę Piwowarczyk zasiedli wszyscy, którzy chcieli pośpiewać, potańczyć, obejrzeć program artystyczny, a także uczestniczyć w warsztatach rękodzieła zorganizowanych przez panie: Izabelę Ławik, Marię Mól i Barbarę Rolkę.

Dodatkową atrakcją wspomnieniową z kończącego się roku szkolnego była przygotowana przez panią Renatę Opiłkę wystawa zdjęć „Z życia szkoły”.

Prowadzący i odpowiedzialni za imprezę: pani Urszula Latacz i pan Stanisław Osmenda przyjęli przysięgę dyrektora naszej szkoły pana Krzysztofa Szczepankiewicza, w słowach której zapewniał, że zadba o dobrą zabawę i zatańczy z każdą kobietą obecną na festynie. Następnie otrzymał on pamiątkową koszulkę z bardzo wymownym napisem .

Następnie mogliśmy podziwiać tańczących i śpiewających uczniów klas: 3a i 3b przygotowanych przez panie: Agatę Piwowarczyk i Justynę Żelazną .

Kolejnym elementem występów artystycznych był skecz ludowy w wykonaniu uczniów klasy VI z gościnnym występem pana Stanisława Osmendy w roli nieco wyrośniętego dziecka. Po skeczu zebrani na sali mogli podziwiać występy uczniów klasy pierwszej i drugiej przygotowanych przez panie Izabelę Ławik i Marię Mól.

Nie mniej emocji wzbudził wspólny śpiew zaproszonych gości i grona pedagogicznego z panem dyrektorem Krzysztofem Szczepankiewiczem na czele. Przy okazji mogliśmy się dowiedzieć, że wykonywana piosenka „Hej z góry, z góry” ma niejedną wersję.

Po wspólnym śpiewaniu nastąpił czas na część konkursową. Pani Urszula Latacz powitała trzy drużyny gimnazjalne:

Krakowskie Bobry”– w składzie: Katarzyna Janus, Martyna Ćwik, Artur Kołodziej, Szymon Mędrek, Daniel Knap

Ponętne Koguciki i Zadziorne Kokoszki- w składzie: Marta Ogonek, Wiktoria Kubat, Filip Nowak, Kacper Piąty, Paweł Świerczek

Stare Kwoki”- w składzie: Zuzanna Szczepankiewicz, Zuzanna Imiołek, Adam Dudek, Kamil Kawula.

Drużyny musiały zmierzyć się z takimi konkurencjami jak: wiązanie gorsetu, jak zawiązać krawat, zaplatanie warkocza na czas, wyścig w „gumofilcach” i kożuchu oraz test ze znajomości przedmiotów takich jak: wijalnia, żarna, kierat itp.

W przerwach między konkurencjami, kibicujący drużynom, mogli wspólnie zaśpiewać z uczniami klasy IV i V oraz obejrzeć w skecze w wykonaniu: Marty Ogonek i Filipa Nowaka oraz Pawła Świerczka.

Po zaciętej walce I miejsce zajęła drużyna reprezentująca klasę IIa, II miejsce zespół z klasy IIIa, a III miejsce reprezentanci klasy Ia. Na zakończenie części artystycznej wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę „Hej sokoły”, by następnie udać się na plac szkolny i podziwiać pokaz strażackiej- żeńskiej drużyny z OSP Dłużec. Pokaz gaszenia pożaru zrobił na zebranych duże wrażenie, bo dziewczęta radziły sobie doskonale. Na zakończenie programu przygotowanego przez przyjaciół naszej szkoły, pan Andrzej Haberka wramach niespodzianki uraczył zebranych świeżą, chłodną wodą prosto z wodnej armatki nowiutkiego wozu dłużeckiej OSP.

Po takich emocjach przyszedł czas na posiłek przygotowany przez panie pracujące w naszej szkole: Alicję Pasich, Wioletę Ogonek i Edytę Madej oraz panie z Kół Gospodyń Wiejskich naszej gminy, które zachęcone zostały do wykonania potraw regionalnych przez panią poseł Lidię Gądek.

Na zakończenie najbardziej wytrwali mogli zatańczyć na placu rekreacyjnym m.in. słynną „Belgijkę”.

To był naprawdę udany dzień, pełen emocji, uśmiechu, życzliwości i powrotu do tradycji, a to wszystko za sprawą wspólnego działania, pomocy osób, na które zawsze możemy liczyć.

Szczególne podziękowania kierujemy do sponsorów:

Piekarnia Zarzecze- państwo Maria i Bogusław Marzec

Piekarnia- pani Grażyna Porębska

Hurtownia chemiczna „SILBOX”- pan Leszek Sikora

Państwo Beata i Tomasz Wojtylas

Firma Handlowo- Usługowa „Warzywko” pan Damian Kowalczyk

Hurtownia napojów- państwo Magdalena i Marek Rams.

Dziękujemy również uczniom, którzy spędzili z nami piątkowe popołudnie, aby przygotować salę: Arturowi Kołodziejowi, Kacprowi Janikowi, Kacprowi Piątemu, Pawłowi Świerczkowi, Szymonowi Kuśmierskiemu, Grzegorzowi Płowcowi.

Dziękujemy rodzicom za przygotowanie pysznych ciast na nasz festyn oraz panu Adamowi Dachowskiemu za pomoc w przygotowaniu podkładów muzycznych na występy.

Jesteśmy dumni, że nasze inicjatywy spotykają się z taką akceptacją i wsparciem, to dodaje nam sił do dalszego działania i bardzo cieszy.

„To i owo na ludowo” minęło… a my już mamy głowy pełne pomysłów…

Urszula Latacz

Stanisław Osmeda


GALERIA ZDJĘĆ: