Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Tradycyjne andrzejki w Kalisiu

Główna treść

Tradycyjne andrzejki w Kalisiu

16 listopada panie Koła Gospodyń Wiejskich w Kalisiu zorganizowały zabawę andrzejkową dla dzieci ze swojej wsi. Andrzejkowy wieczór to okazja do świetnej zabawy, ale i poznawania starych tradycji i ludowych obyczajów. Nie można się podczas niej nudzić, bo tradycyjne andrzejkowe zabawy, np. „wróżenie” z lanego wosku, kart czy butów może być znakomitą atrakcją.

W dawnej tradycji ludowej wróżby czynione w wigilię Andrzejek, 29 listopada miały przynosić odpowiedzi na długo oczekiwane pytania – większość z nich miała na celu odsłonięcie tajemnic matrymonialnych, czyli dotyczących przyszłych partnerów życiowych. Czasem wróżebnym był również wieczór 24 listopada, kiedy to św. Katarzyna zaspokajała podobną ciekawość młodzieńców. W wigilię św. Andrzeja prześcigano się w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość.

Choć współczesne andrzejki nie mają już takiego „magicznego” jak dawniej znaczenia, są świetną okazją do dobrej zabawy, ale i pokazania młodym ludziom dawnych zwyczajów. Jest to zatem kolejna forma kultywowania tradycji ludowych i przekazywania młodszemu pokoleniu pamięci o starych obrzędach i zwyczajach. Przy okazji i starsi i młodsi mają wiele frajdy, bo umiejętne połączenie tradycji i współczesności może być znakomitą, niebanalną zabawą integrującą pokolenia.

Aneta Przyjemska