Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Trudna współpraca

Główna treść

Trudna współpraca

Nie jest niestety tajemnicą, że współpraca gminy Wolbrom z samorządem powiatu olkuskiego nie układa się idealnie. Problemy pojawiają się przy większości wspólnych– z racji właściwości kompetencyjnych– przedsięwzięciach na terenie naszej gminy, inicjowanych przez burmistrza Jana Łaksę. Starostwo wciąż zasłania się brakiem środków na remonty i inwestycje, ale w ocenie niektórych lokalnych przedstawicieli na poziomie obu szczebli samorządu terytorialnego pieniądze są, ale trafiają do innych gmin.

Choć po wielu skomplikowanych zabiegach i deklaracji zwiększonego wkładu finansowego ze strony Wolbromia i lokalnych firm udało się wreszcie doprowadzić do remontu, będącej w zarządzie powiatu ul. 1 Maja, to nie udało się uzyskać zgody na kontynuację remontu powiatowego odcinka ul. Leśnej. Powiat mimo uzgodnień, co do ewentualnego finansowania i zadeklarowanej obietnicy, nie złożył też wniosku na przyszłoroczną schetynówkę – bardzo oczekiwany remont drogi w Kąpielach Wielkich. Jak informuje burmistrz Jan Łaksa – rozmowy na ten temat były sfinalizowane, starostwo zapewniło, że wniosek zostanie złożony, jeżeli gmina wykona przedmiar robót i kosztorys, co zostało przez Gminę wykonane i złożone w Starostwie, dając wolbromskim samorządowcom przekonanie, że sprawa dojdzie do skutku. – Gdyby wniosek przepadł z przyczyn formalnych lub finansowych w  trakcie oceny przez województwo, moglibyśmy się z tym jakoś pogodzić – twierdzi burmistrz Łaksa  – ale, mimo obietnicy i zapewnień, wniosek w ogóle nie został przygotowany i złożony, co zamyka sprawę na przyszły rok. To bardzo zła wiadomość – denerwuje się burmistrz – dodając, że tak niepoważnego podejścia do współpracy z gminą Wolbrom nie spodziewał się po nowych władzach powiatu.

Ostatnio dotarła do nas jednak optymistyczna wiadomość – powiat zdecydował się odpowiedzieć pozytywnie na kolejny wniosek burmistrza Łaksy, mocno popieraną przez radnego powiatowego Zdzisława Skoczynia – budowę odcinka chodnika w Łobzowie Starej Wsi od remizy w stronę Wolbromia. – Bardzo zależy nam, aby chodnik połączył w przyszłości centrum Łobzowa z granicami miasta. To bardzo niebezpieczny i ruchliwy odcinek drogi, z której wciąż korzysta wyjątkowo wielu pieszych i rowerzystów – podkreśla Zdzisław Skoczyń. – Budowa tego chodnika realnie podniesie stopień bezpieczeństwa na drodze powiatowej na odcinku Wolbrom-Łobzów – dodaje burmistrz Łaksa.

Obserwując trwające na terenie południowej części miasta remonty dróg z dofinansowaniem z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych mieszkańcy Wolbromia widzą sprawny przebieg remontu gminnej schetynówki – ciągu ulic Młyńskiej i części Leśnej. Prace na tych drogach, będących w zarządzie gminnym idą terminowo i dynamicznie. – Niejakie zaniepokojenie budzi tempo i jakość prac wykonywanych na schetynówce powiatowej, czyli ul. 1 Maja. Mieszkańcy tej ulicy i prowadzący tam działalność gospodarczą skarżą się na opieszałość robót i zamknięcie ruchu, co nie pomaga w prowadzeniu działalności handlowej i utrudnia codzienne życie. Z inicjatywy burmistrza zwołane jest spotkanie przedstawicieli władz powiatu z mieszkańcami ul. 1 Maja, gdzie jest szansa, że odpowiedzi na nurtujące tematy dotyczące remontu zostaną przez Starostwo udzielone. – Mamy nadzieję, że zarządca drogi poradzi sobie z tym remontem, bo choć to Wolbrom ponosi większą część kosztów tej modernizacji, władze gminy nie mają wielkiego wpływu na jej przebieg – podsumowuje burmistrz Łaksa.

Ewa Barczyk

W tym miejscu w Łobzowie powstanie wkrótce chodnik