Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Ulica Skalska mniej śliska – bardziej bezpieczna

Główna treść

Ulica Skalska mniej śliska – bardziej bezpieczna

Zgodnie z przewidywaniami, po oddaniu do użytkowania II etapu obwodnicy, nastąpiło wielokrotne zwiększenie ruchu pojazdów na ul. Skalskiej. Stromy podjazd oraz śliska nawierzchnia utrzymująca się po opadach atmosferycznych, przysparzały niemałe utrudnienia w pokonaniu wzniesienia szczególnie kierowcom ciężarówek. Przy czym, śliskość jezdni nie wynikała z niedostatecznego bieżącego utrzymania zimowego, ale przede wszystkim ze względu na stan nawierzchni ścieralnej.

Aby poprawić bezpieczeństwo i ułatwić życie kierowcom, na wniosek Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom Adam Zielnik Zarząd Dróg Wojewódzkich wyasygnował dodatkowe środki na wymianę warstwy ścieralnej.
Za udzieloną pomoc burmistrz Zielnik składa podziękowania dla Zarządu Województwa: Witolda Kozłowskiego, Łukasza Smółki, Tomasza Urynowicza, Marty Malec-Lech, Iwony Gibas, dla Radnego Sejmiku Andrzeja Wójcika oraz dla Dyrekcji ZDW w Krakowie Katarzyny Węgrzyn-Madeja i Roberta Góreckiego.

Wymiana zużytej warstwy ścieralnej na bezpieczną, uszorstkowaną została wykonana 12 grudnia, na 570 metrowym odcinku ul. Leśnej (od skrzyżowania z ul. Leśną za zakręt w lesie). Warto przypomnieć, iż jest to kolejny odcinek z antypoślizgową nawierzchnią wyłożoną na drodze wojewódzkiej nr 794. Przed dwoma laty, dużym uznaniem wśród kierowców spotkała się inicjatywa burmistrza Adama Zielnika, aby w warstwę antypoślizgową zabezpieczyć ostre zakręty w Strzegowej obok kościoła, przy zalewie w Wolbromiu, a także nieco wcześniej na zakręcie w Dłużcu. Szorstkie warstwy antypoślizgowe przypominające swym wyglądem sfrezowaną powierzchnię asfaltu, zwiększają przyczepność opon podczas jazdy po mokrej nawierzchni i tym samym zwiększają bezpieczeństwo podróżujących.