Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Uniwersytet Dziecięcy w Wolbromiu zaprasza

Główna treść

Uniwersytet Dziecięcy w Wolbromiu zaprasza

5 grudnia br. dzieci w wieku 6-12 lat będą mogły rozpocząć niezwykłą przygodę ze światem nauki w ramach uruchamianego Uniwersytetu Dziecięcego w Wolbromiu. Jest to nowy projekt edukacyjny realizowany wspólnie przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Urząd Miasta i Gminy Wolbrom pod honorowym patronatem Burmistrza Adama Zielnika. Wykład pokazowy na temat właściwości ciekłego azotu, który odbył się w DK przyciągnął i bardzo zainteresował liczną publiczność.

Pierwszy bezpłatny wykład pokazowy pt. „Brrr… bardzo zimno!” bardzo podobał się nie tylko zgromadzonym dzieciom, ale nawet towarzyszącym im dorosłym. Pełen fizyczno-chemicznych doświadczeń pokaz naukowy obfitował w ciekawe eksperymenty wykonywane wspólnie z dziećmi. Nie zabrakło spektakularnych wybuchów i dymiących substancji.

Podczas kolejnego spotkania, które będzie oficjalną inauguracją roku akademickiego 5 grudnia br. młodzi studenci otrzymają Indeksy. Zaplanowano, że w rozpoczynającym się roku akademickim  w ramach Uniwersytetu Dziecięcego w Wolbromiu, odbędzie się 10 interaktywnych spotkań z różnych dziedzin nauki, które z całą pewnością zainteresują młodych studentów i zachęcą ich do samodzielnego pogłębiania zainteresowań. Wykłady, przygotowane specjalnie z myślą o młodych pasjonatach nauki, odbywać się będą raz w miesiącu, w soboty w wolbromskim Domu Kultury. Podczas tych spotkań dzieci dowiedzą się m. in. czy można przejść pieszo z Afryki do Ameryki i czy Calineczka może być silniejsza od Pudziana, odwiedzimy też kolorowy świat Indian oraz odkryjemy sekrety teatru. Planowane są warsztaty fakultatywne oraz wspólne wyjazdy naukowe (np. do Centrum Nauki Kopernik) i festyny naukowo-sportowe. Zajęcia współfinansuje Gmina Wolbrom, a rodzice małych studentów pokrywają tylko drobną, 5 zł opłatę za uczestnictwo w każdych zajęciach.

Zajęcia w ramach Uniwersytetu Dziecięcego poprowadzą doświadczeni dydaktycy, pracownicy naukowi i eksperci danych dziedzin, a wszystkie zagadnienia zaprezentowane zostaną w sposób przystępny i atrakcyjny dla dzieci. – Podczas zajęć wykładowcy wykorzystają prezentacje multimedialne i liczne pomoce dydaktyczne, wspólnie z dziećmi przeprowadzą eksperymenty i doświadczenia, odpowiedzą na pytania słuchaczy – wyjaśnia Dominik Penar z Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Prodziekan ds. Kształcenia Ustawicznego WSB. – Dzięki temu nawet trudne zagadnienia staną się dla młodych studentów zrozumiałe, a zajęcia zamienią się w niesamowitą przygodę w świecie nauki.

Uniwersytet Dziecięcy w Wolbromiu to jeden z siedemnastu Uniwersytetów Dziecięcych Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Podobne inicjatywy realizowane są w Cieszynie, Żywcu, Świętochłowicach, Łazach oraz w Dąbrowie Górniczej, w której uniwersytet dla dzieci działa już od 8 lat. Uniwersytety Dziecięce WSB tworzą sieć, w ramach której każdego roku studiuje już blisko 3000 dzieci w wieku 6-12 lat. Realizowane projekty mają na celu rozwijanie potencjału twórczego i intelektualnego najmłodszych, rozbudzenie ich aktywności poznawczej oraz przekazanie wiedzy i umiejętności z zakresu różnych dziedzin nauki.

Zapisy do Uniwersytetu Dziecięcego w Wolbromiu jeszcze trwają, choć liczba wolnych miejsc jest już ograniczona i ze zgłoszeniami trzeba się spieszyć. Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie internetowej (www.wsb.edu.pl/ud  zakładka Wolbrom) lub uzyskać pod nr telefonu 32 295 93 1532 295 93 15.