Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Uwaga- ćwiczenia

Główna treść

Uwaga- ćwiczenia

W dn. 14 października w naszym regionie odbędą się ćwiczenia pod kryptonimem RENEGADE – SAREX 15/II. Jednym z epizodów będzie naruszenie przestrzeni powietrznej Rzeczpospolitej Polskiej. Podczas ćwiczeń odbędzie się również trening systemu alarmowania i ostrzegania podczas którego uruchomione zostaną syreny alarmowe.

W dniach 13 -14 października 2015 r. w godz. 8.00 – 16.00 Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych organizuje krajowe ćwiczenie RENEGADE – SAREX 15/II. Jednym z elementów będzie epizod dotyczący naruszenia przestrzeni powietrznej Rzeczpospolitej Polskiej przez statek powietrzny o statusie RENEGADE, stwarzający potencjalne zagrożenie dla ludności cywilnej.

W dniu ćwiczenia Ośrodki Dowodzenia i Naprowadzania (ODN) będą emitować sygnały zgodne z trasą przelotu podejrzanego statku. Podczas ćwiczeń odbędzie się również trening systemu alarmowania i ostrzegania. Po odebraniu z radiowej sieci ostrzegania o zagrożeniach z powietrza komunikatu o zagrożeniu zostaną włączone syreny alarmowe w trybie „Ogłoszenie alarmu” (modulowany dźwięk syreny w okresie trzech minut) oraz po odebraniu komunikatu o odwołaniu zagrożenia włączenie syren alarmowych w trybie „Odwołania alarmu” (ciągły dźwięk syreny w okresie trzech minut).

Prosimy, aby potraktować nadawane sygnałów jako ćwiczenia, a nie rzeczywiste zagrożenie. Zakresem ćwiczeń jest przeciwdziałanie atakom terrorystycznym z powietrza oraz prowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczych w obszarze morskim i lądowym.