Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Uwaga! Ćwiczenia

Główna treść

Uwaga! Ćwiczenia

W dniach 06 – 09 października w naszym regionie odbędą się ćwiczenia pod kryptonimem RENEGADE/SAREX 20. Jednym z epizodów będzie naruszenie przestrzeni powietrznej Rzeczpospolitej Polskiej. Podczas ćwiczeń odbędzie się również trening systemu alarmowania i ostrzegania podczas którego uruchomione zostaną syreny alarmowe.

W dniach 06 – 09 października 2020 r. w godz. 8.00 – 16.00 Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych organizuje krajowe ćwiczenie RENEGADE/SAREX 20. Jednym z elementów będzie epizod dotyczący naruszenia przestrzeni powietrznej Rzeczpospolitej Polskiej przez statek powietrzny o statusie RENEGADE, stwarzający potencjalne zagrożenie dla ludności cywilnej.

W dniu ćwiczenia Ośrodki Dowodzenia i Naprowadzania (ODN) będą emitować sygnały zgodne z trasą przelotu podejrzanego statku. Podczas ćwiczeń odbędzie się również trening systemu alarmowania i ostrzegania. Po odebraniu z radiowej sieci ostrzegania o zagrożeniach z powietrza komunikatu o zagrożeniu zostaną włączone syreny alarmowe w trybie „Ogłoszenie alarmu” (modulowany dźwięk syreny w okresie trzech minut) oraz po odebraniu komunikatu o odwołaniu zagrożenia włączenie syren alarmowych w trybie „Odwołania alarmu” (ciągły dźwięk syreny w okresie trzech minut).

Prosimy, aby potraktować nadawane sygnałów jako ćwiczenia, a nie rzeczywiste zagrożenie. Zakresem ćwiczeń jest przeciwdziałanie atakom terrorystycznym z powietrza oraz prowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczych w obszarze morskim i lądowym.