Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: W Chrząstowicach świętowali 25-lecie wolnej Polski

Główna treść

W Chrząstowicach świętowali 25-lecie wolnej Polski

Społeczność niewielkich Chrząstowic postanowiła włączyć się do ogólnopolskiego świętowania rocznicy pierwszych wolnych wyborów. Dzięki wsparciu Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości i Inicjatyw Lokalnych, sponsorów oraz solidarnemu wysiłkowi mieszkańców wieś uczestniczyła w niezapomnianej imprezie, która zapewne przejdzie do historii wsi.

Dwudniowy piknik, w czasie którego świętowano w Chrząstowicach 25-lecie wolnej Polski połączył wszystkie pokolenia i zintegrował całą lokalną społeczność, która nie tylko cieszyła się znakomitą wspólną zabawą, ale także zjednoczyła się w czasie współpracy przy jej organizacji.

W sobotę 14 czerwca zaczęło się od meczu piłki nożnej rozegranego pomiędzy zawodnikami urodzonymi przed 1989 rokiem (czarne koszulki) a zawodnikami urodzonymi po 1989 roku (koszulki białe). Był to pierwszy mecz rozegrany na zmodernizowanym m. in. dzięki środkom finansowym z funduszu sołeckiego boisku. Zniknęła stara asfaltowa nawierzchnia, a w jej miejsce pojawiła się zielona murawa, zachęcająca do uprawiania sportu. O to by na boisku stanęły nowe bramki zadbała dyrekcja ZS w Gołaczewach. Panowie Robert Kozłowski i Tomasz Szczepankiewicz czuwali także prawidłowym przebiegiem meczu. Przewodniczący Rady Miejskiej w Wolbromiu Włodzimierz Żurek ufundował 3 profesjonalne piłki, które będą dostępne dla wszystkich, chcących pokopać na nowym boisku.

Zanim jednak mecz został rozpoczęty, ksiądz proboszcz z Parafii Marii Magdaleny w Gołaczewach poświęci boisko oraz wspólnie z Dyrektorem ZS w Gołaczewach Robertem Kozłowskim oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej w Wolbromiu Włodzimierzem Żurkiem uroczyście otworzyli obiekt.

Na boisku wystąpili: Konrad Januszek, Emil Piputa, Michał Kamionka, Dawid Kozioł, Paweł Pacia, Dawid Ignatowicz, Włodzimierz Żurek, Andrzej Barczyk, Zbigniew Nowak, Mariusz Tabor, Szymon Żurek, Kacper Szatan, Marcin Jałowiec, Adam Gamrat, Rafał Kruszak, Mateusz Tarnówka, Wojtek Amanowicz, Tomasz Szczepankiewicz, Marek Kubat, Bartłomiej Żurek, Mateusz Urgacz, Kamil Struszewski, Jakub Amanowicz, Patryk Kalarus, Damian Różanowski, Jakub Barczyk, Szymon Barczyk, Jakub Żołnierowicz. W zaciętej walce, w zmiennych warunkach atmosferycznych (czasem słońce, czasem deszcz) zwyciężyła nieznacznie  10:9 drużyna zawodników starszych. Dla wszystkich uczestników turnieju przygotowane były pamiątkowe dyplomy i medale.

Równolegle, w trakcie meczu, dla najmłodszych przygotowany był program rozrywkowy, nad którego prawidłową realizacją czuwała Anna Żurek. Zabawę uświetniali klauni na szczudłach z Centrum rozwoju Kognitywnego BrainUp, serwując dzieciakom słodką watę cukrową.

Na zakończenie sobotniej imprezy odbyło się wspólne grilowanie.

Niedziela 15 czerwca rozpoczęła się mszą świętą, podczas której ksiądz Zbigniew Słowikowski wygłosił piękne kazanie o wolności, a następnie poświęcił ofiarowane dla OSP i KGW w Chrząstowicach przez odchodzącego niedługo na emeryturę długoletniego proboszcza, księdza Aleksandra Witkowskiego dary: obraz Jezusa Ukrzyżowanego i rzeźbę Jezusa Frasobliwego, a także prezent  dla strażaków – figurę św. Floriana, podarowaną przez dyrektora MZGKiM w Wolbromiu i radnego powiatowego Zdzisława Skoczynia.

Po wspólnej modlitwie licznie przybyli mieszkańcy i goście udali się pod Remizę OSP w Chrząstowicach, gdzie miały się odbyć kolejne punkty programu. Na początek, z wielkim wzruszeniem przedstawiciele rodzin wielopokoleniowych z Chrząstowic, członkinie KGW, druhowie OSP, ksiądz proboszcz Aleksander Witkowski, burmistrz Jan Łaksa, przewodniczący Rady Miejskiej Włodzimierz Żurek, dyrektor ZS w Gołaczewach Robert Kozłowski oraz Dyrektor MZGKiM Zdzisław Skoczyń zasadzili 25 drzew, które będą upamiętniać 25 lat Wolnej Polski, a także aktualne miłe spotkanie. Każde z posadzonych drzewek otrzymało od sadzących własne imię.
Panie z KGW w Chrząstowicach umilały czas śpiewem, dla wszystkich przybyłych zapewniony był gorący posiłek i ciasta upieczone przez mieszkanki  Chrząstowic.

W trakcie całej imprezy wewnątrz Remizy przygotowany był pokaz multimedialny dotyczący roku 1989, obejmujący archiwalne zdjęcia, wspomnienia, wywiady, fragmenty programów dokumentalnych,  itp, oraz wystawa prac plastycznych „O czym marzyli nasi rodzice 25 lat temu”, przygotowanych przez dzieci z ZS w Gołaczewach pod opieką pani Grażyny Dolezy.

Pomysłodawcą  i głównym organizatorem pikniku była Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości i Inicjatyw Lokalnych, a dobrym duchem sprawczym i dopingującym lokalną społeczność do wspólnej pracy – Agnieszka Tabor, kierowniczka Środowiskowego Domu Samopomocy w Wolbromiu, prywatnie mieszkanka Chrząstowic. Realizacja planów i założeń pokazała po raz kolejny jak doskonale lokalna społeczność Chrząstowic potrafi współpracować i zaangażować się dla wspólnego dobra. Szczególne podziękowania uczestnicy zabawy kierują w stronę Bartłomieja Żurka i druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej z Chrząstowic, wszystkich członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w Chrząstowicach oraz dyrekcji i nauczycieli ZS w Gołaczewach. Impreza nie udałaby się bez wielkiego wkładu pracy wspaniałej grupy zaangażowanych osób, ale efekt był imponujący i bardzo cieszył całą społeczność.

Organizatorzy dziękują za wsparcie finansowe Fundacji im Stefana Batorego w Warszawie, Bankowi Spółdzielczemu w Wolbromiu oraz innym Darczyńcom  i Fundatorom.

Ewa Barczyk