Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: W kinie Radość jest czym… oddychać

Główna treść

W kinie Radość jest czym… oddychać

Burmistrz Miasta i Gminy Adam Zielnik uczestniczący w niedawnej konferencji Światowego Dnia Wody odbywającej się w Domu Kultury, mógł po raz pierwszy zapoznać się z działaniem nowo zamontowanego systemu wentylacji i klimatyzacji sali widowiskowej. Zarówno burmistrz jak i reszta uczestników konferencji wyraźną różnicę odczuli na … własnych płucach.

  • Przy pełnej sali często robiło się nieprzyjemnie duszno, co powodowało dyskomfort u uczestników odbywających się tu imprez. Teraz, po zamontowaniu nowoczesnego systemu wentylacji i klimatyzacji, na sali oddychamy już czystym i świeżym powietrzem, nawet przy wypełnionej po brzegi widowni – mówi z zadowoleniem burmistrz Adama Zielnik.
  • Nowoczesna wentylacja zapewnia nie tylko odpowiednią ilość świeżego powietrza, usuwa na zewnątrz przykre zapachy, oraz nadmiar wilgoci i dwutlenku węgla, ale także umożliwia odzyskanie ciepła z powietrza wywiewanego. Takie możliwości daje rekuperator działający w dwie strony – zimą zapewnia odzysk ciepła z powietrza usuwanego, latem następuje tzw. „odzysk chłodu”, zabezpieczający pomieszczenie przed szybkim przegrzewaniem się – tłumaczy burmistrz Adam Zielnik.
  • Dotychczasowa, przestarzała wentylacja była nie dość, że głośna, to jeszcze mało wydajna. Świeże, zimne powietrze zasysane z zewnątrz przechodzi przez wymiennik ciepła, ogrzewając się od takiej samej ilości zużytego powietrza usuwanego z wnętrza budynku na zewnątrz, również przepływającego przez ten wymiennik. Przepływy są prawie bezgłośnie i odbywają się samoczynnie. wydajności 12000 m3/h, zapewniający odzysk ciepła z powietrza wywiewanego na poziomie nawet powyżej 95%. Oznacza to, że straty energetyczne w wyniku wentylowania pomieszczeń ograniczone są do absolutnego minimum – dodał z satysfakcją dyrektor DK Piotr Gamrot.

Koszt zakupu i montażu systemu wyniósł prawie 183 tys. złotych. Na realizację tego zadania przeznaczono kwotę 67,5 tys. zł. z dotacji pozyskanej przez DK z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Drugie tyle, czyli kolejne 67,5 tys. zł. z kasy gminnej wyłożył Burmistrz Adam Zielnik, resztę czyli niespełna 48 tys. złotych pokrył ze środków własnych Dom Kultury.
Obchodzące w tym roku jubileusz 40.lecia istnienia kino „Radość” w Wolbromiu, po przeprowadzonej w ostatnich latach modernizacji sali, wymianie foteli, zamontowaniu cyfrowych projektowych filmowych, nowoczesnego systemu nagłośnienia, oraz montażu nowego systemu wentylacji i klimatyzacji zaliczane jest do jednych z najbardziej nowoczesnych kin w kraju.

W załączonej poniżej galerii zdjęć widoczne zamontowane wysoko nad głowami widowni otwory klimatyzacyjne, w bocznych ścianach regulowane nawiewy wentylacyjne, umieszczone pod widownią przewody wentylacyjne z szafą z „sercem” systemu a także sterowniki klimatyzacji i wentylacji.

GALERIA ZDJĘĆ: