Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: W MBP w Wolbromiu czytano „Ballady i romanse”

Główna treść

W MBP w Wolbromiu czytano „Ballady i romanse”

Miejska Biblioteka Publiczna wraz z Burmistrzem Miasta i Gminy Wolbrom byli organizatorami XI już edycji Narodowego Czytania, któremu patronuje Prezydencka Para. Tegoroczną odsłoną Narodowego Czytania były „ Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Akcja czytania odbyła się w pomieszczeniu Miejskiej Biblioteki Publicznej, w dniu 2 września 2012 roku. Obok burmistrza Wolbromia Adama Zielnika czytającego fragmenty ballady „Romantyczność”, fragmenty innych utworów czytali zaproszeni goście:

Bożena Konieczna (Pani Twardowska), Bartłomiej Żurek (Do Przyjaciół), Ewa Rosiek ( Świteź), Agata Wójcik wraz z uczennicami szkoły podstawowej w Jeżówce ( Świtezianka), Wiktoria Walczak (Powrót Ojca). Spotkanie przygotowała i prowadziła Agata Pabian z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wolbromiu. Uczestnicy spotkania przenieśli się na chwilę w niezwykły świat romantyzmu, słuchając dodatkowo dwóch nagrań Kuby Michalskiego, komponującego muzykę do tekstów własnych i wierszy znanych poetów, w tym właśnie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.

***

Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa.

W 2016 r. w warszawskim Ogrodzie Saskim Andrzej Duda i Agata Kornhauser–Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza

W 2017 r. lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

W 2018 r. w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, zachęcała do czytania „Antologii Niepodległości”

W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były „Nowele polskie” – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.

W 2020 roku lekturą Narodowego Czytania wybrana została „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

W 2021 roku, podczas jubileuszowej, dziesiątej odsłony czytaliśmy „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

W 2022 roku, wybór padł na „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji.

List Prezydenta Narodowe Czytanie 2022