Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: W niedzielę 7 marca odbędzie się msza święta w intencji 20 Polaków zamordowanych przez hitlerowców

Główna treść

W niedzielę 7 marca odbędzie się msza święta w intencji 20 Polaków zamordowanych przez hitlerowców

Jak już informowaliśmy, 77 lat temu 26 stycznia 1944 r. przy ówczesnej ul. Lgockiej w Wolbromiu hitlerowscy oprawcy dokonali rozstrzelania 20 Polaków. Chcąc uczcić pamięć ofiar, władze samorządowe, postanowiły w tym roku zamówić w intencji pomordowanych ludzi msze święte. I tak, już jutro w niedzielę 7 marca, w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Wolbromiu o godz. 17.00, zostanie odprawiona msza zamówiona przez Burmistrza Adama Zielnika.

Natomiast w niedzielę 11 kwietnia odbędzie się msza zamówiona od Przewodniczącego Rady Bartłomieja Żurka. 

Miejsce stracenia 20 Polaków rokrocznie z okazji Święta Niepodległości 11 listopada, odwiedzane jest przez Burmistrza Adama Zielnika oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej w Wolbromiu Bartłomieja Żurka, którzy w imieniu własnym oraz społeczeństwa Miasta i Gminy Wolbrom, oddają przy pomniku hołd pomordowanym i składają okolicznościowe wiązanki. 

Miejsce kaźni przy ul. 20. Straconych było początkowo miejscem pochówku ofiar, ale ostatecznie w 1945 roku ciała ekshumowano i przeniesiono do zbiorowej mogiły na cmentarzu parafialnym w Wolbromiu.