Wakacje, to czas urlopowych wyjazdów, wypoczynku w górach i nad wodą. Bez względu na to, jak planujemy spędzić najbliższe miesiące, zadbajmy o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. Jak co roku w okresie wakacyjnym nad bezpieczeństwem mieszkańców oraz osób wypoczywających w naszym powiecie czuwają policjanci z komendy w Olkuszu i komisariatów: Klucze, Wolbrom, Bukowno. Mundurowi apelują o ostrożność i rozsądek podczas letniego wypoczynku i wakacyjnych wyjazdów.
24 czerwca rozpoczęły się wakacje dla dzieci i młodzieży szkolnej w całym kraju, to czas odpoczynku dla całych rodzin, które chcą skorzystać z ciepłych dni wyjeżdżając na wczasy. Nad bezpieczeństwem osób podróżujących i wypoczywających na terenie całego kraju, jak co roku czuwać będą mundurowi. Podczas tegorocznych wakacji ponownie będzie nam przyświecać hasło „Kręci mnie bezpieczeństwo”. To tytuł zainicjowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogólnopolskiej kampanii, objętej honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, w ramach której przez cały rok organizowane są akcje na rzecz bezpieczeństwa w różnych obszarach. Olkuscy policjanci biorą udział w różnego rodzaju przedsięwzięciach, piknikach, festynach wakacyjnych na których mogą szerokiemu gronu dzieci, dorosłych i młodzieży przekazać informacje o szeroko rozumianym bezpieczeństwie.
I tak w miniony weekend dzielnicowi wraz z Naczelnikiem Wydziału Prewencji i Specjalistą Ruchu Drogowego olkuskiej komendy uczestniczyli w dwóch imprezach promując bezpieczeństwo podczas wakacji. Na piknikach rodzinnych na osiedlu Słowiki w Olkuszu i w Sienicznie ich obecność była świetną okazją do promowania bezpieczeństwa wśród mieszkańców powiatu olkuskiego, a szczególnie dzieci i młodzieży. Organizatorzy festynów przygotowali wiele atrakcji były dmuchańce, konkursy dla dzieci, pokaz sprzętu i wyposażenia służb. Policjanci omawiali nowe przepisy z zakresu ruchu drogowego i udzielali porad prawnych dotyczących prawidłowego zachowania się na drodze. Przypominali o obowiązku posiadania elementów odblaskowych poruszając się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Ponadto policjanci rozmawiali o bezpieczeństwie osobistym, czy też bezpiecznym zachowaniu się nad wodą.
Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa , aby tegoroczne wakacje były dla wszystkich bezpieczne.
Zanim zaplanujemy wyjazd
Coraz częściej planując urlop, korzystamy z ofert internetowych. Można wśród nich znaleźć atrakcyjne ośrodki, hotele i pensjonaty, ale zdarzają się również ogłoszenia, zamieszczone przez oszustów, którzy proponują nieistniejące miejsca noclegowe, wyłudzając pieniądze w ramach zaliczek. Zatem zanim przelejemy pieniądze za pobyt, warto zweryfikować, czy dany podmiot figuruje w bazie urzędu marszałkowskiego, urzędu gminy lub miasta. Poszukajmy obiektu na mapie internetowej, sprawdźmy jego stronę www i opinie osób, które odwiedziły obiekt. Bezwzględnie powinniśmy sprawdzać organizatorów i obiekty oferujące wypoczynek dla dzieci i młodzieży. Można to zrobić w internetowej bazie prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej www.wypoczynek.men.gov.pl. Znajdują się w niej wszystkie informacje o obozach, koloniach i innych rodzajach wypoczynku. Również w serwisie bezpiecznyautobus.gov.pl wpisując numer rejestracyjny autokaru, który wiezie dzieci na wakacje, można otrzymać bezpłatną informację, czy pojazd ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową.
Zabezpieczenie mieszkania
Przed wyjazdem pomyślmy również o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Sprawdźmy, czy wszystkie drzwi i okna (również piwniczne i dachowe) zostały zamknięte. Pamiętajmy także o zabezpieczeniu garażu i pomieszczeń gospodarczych oraz zakręceniu zaworów z wodą i gazem. Zastanówmy się, czy gotówka i biżuteria podczas naszego wyjazdu nie będzie bardziej bezpieczna na koncie, czy w skrytce bankowej niż w domu.
Poprośmy zaufaną osobę, by podczas naszej nieobecności zaopiekowała się mieszkaniem, pozostawiając jej numer telefonu, pod którym w każdej chwili będzie mogła się z nami skontaktować. Podczas dłuższej nieobecności warto zadbać o to, by w naszej skrzynce pocztowej nie gromadziła się większa ilość korespondencji, która jest dla potencjalnego złodzieja sygnałem, że mieszkanie lub dom stoją puste. Dobrym rozwiązaniem są programatory czasowe, dzięki którym w różnych porach dnia w mieszkaniu zapala się światło, co stwarza pozory obecności domowników.
Bezpieczeństwo w podróży
Jeśli planujemy podróż samochodem, sprawdźmy wcześniej jego stan techniczny, ustawienie świateł i wyposażenie. Obowiązkowo w aucie powinna znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy, ale warto też zadbać o inne przedmioty, takie jak apteczka czy kamizelka odblaskowa. Z uwagi na wzmożony ruch na drogach, warto przygotować się wcześniej i pomyśleć o drogach alternatywnych. Dzięki temu, w przypadku utrudnień na drodze, spowodowanych pracami drogowymi czy zdarzeniem drogowym, będziemy mogli pojechać inną drogą.
W dłuższą trasę warto wyjechać wypoczętym, najlepiej po 7-8-godzinnym śnie. Analizując czas, w jakim chcemy przejechać zaplanowany dystans, powinniśmy przewidzieć przerwy, które pozwolą nam pokonać zmęczenie i odpocząć od siedzącej pozycji.
Korzystając ze środków komunikacji publicznej, zachowajmy szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok, np.: na dworcach kolejowych, lotniskach, w zatłoczonych pociągach i autobusach. Podróżując koleją, unikajmy pustych przedziałów, starajmy się też nie spać w trakcie podróży. Cenne przedmioty, pieniądze, dokumenty starajmy się trzymać przy sobie. Bądźmy również ostrożni w kontaktach z nieznanymi osobami, zwłaszcza nie przyjmujmy od nich żadnych poczęstunków. Pamiętajmy, że pozostawienie bagażu bez opieki grozi nie tylko utratą naszego mienia, ale również może spowodować wszczęcie alarmu przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo.
Nad wodą i w górach
Policjanci dbają o bezpieczeństwo wypoczywających na akwenach wodnych. W okresie letnim niestety dochodzi również do większej liczby utonięć. Najczęstszą przyczyną utonięć jest brawura, słabe rozpoznanie zbiornika wodnego, brak umiejętności lub odpowiedniego przygotowania do pływania. Na podkreślenie zasługuje fakt, że jedną z głównych przyczyn utonięć był spożywany przed wejściem do wody alkohol. Spędzając czas nad wodą lub w górach korzystajmy jedynie z wyznaczonych szlaków oraz strzeżonych kąpielisk i miejsc wyznaczonych do kąpieli, a rodzaj aktywności dostosujmy do swoich umiejętności i możliwości psychofizycznych. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, stosujmy się również do uwag i zaleceń ratownika. Unikajmy kąpieli po spożyciu alkoholu, po wytężonym wysiłku fizycznym lub bezpośrednio po posiłku, zachowajmy również ostrożność podczas kąpieli po długotrwałym przebywaniu na słońcu. Korzystajmy tylko ze sprawnego i właściwie wyposażonego (np. w kamizelki ratunkowe) sprzętu pływającego. Zwracajmy szczególną uwagę na bawiące się na brzegu dzieci. Przed wyjściem w góry zapoznajmy się z aktualnie panującymi warunkami i prognozą pogody. Zadbajmy o odpowiednie ubranie, obuwie i wyposażenie (np. prowiant i napoje, mapę i kompas, latarkę, podręczną apteczkę oraz telefon komórkowy z naładowaną baterią i zapisanymi numerami alarmowymi). Wchodząc do wody, zwracajmy uwagę na znaki i tablice informacyjne.
Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży
Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszych pociech. Dlatego w tym okresie szczególnie należy zapewnić im opiekę i zainteresowanie, w maksymalnym stopniu uczestnicząc w spędzaniu przez nie wolnego czasu. Warto porozmawiać z dzieckiem o bezpiecznych zachowaniach podczas wypoczynku, uczulić na zagrożenia związane z kontaktami z nieznajomymi osobami, nieprzestrzeganiem zasad ruchu drogowego (np. podczas jazdy rowerem) czy sięganiem po różnego rodzaju używki. Zainteresujmy się, z kim nasza pociecha spędza czas poza domem. Monitorujmy na bieżąco aktywność naszych dzieci w Internecie. Nauczmy dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, a także uczulmy na zagrożenia związane z nawiązywaniem nowych znajomości on-line. Ostrzegajmy dzieci, by nie udostępniały w sieci swoich danych, zwłaszcza adresu i numeru telefonu.
Kontrole obozowisk, kolonii oraz miejsc zorganizowanego, letniego wypoczynku
Przypominamy, że policjanci z powiatu olkuskiego wspólnie z mundurowymi innych służb dbają o bezpieczeństwo podczas wypoczynku dzieci i młodzieży. W tym celu stróże prawa sprawdzają obozy letnie i obozowiska harcerskie, które zorganizowane są w turystycznych regionach naszego województwa. Kontrole te koordynuje Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Policjanci, wspólnie z przedstawicielami: Państwowej Straży Pożarnej, nadleśnictw, kuratorium oświaty, jak również powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych w trakcie trwania obozów sprawdzają, czy wypoczywające na nich dzieci i młodzież są bezpieczne. Podczas spotkań omawiane są m.in. zasady zachowania się nad wodą i terenach przywodnych, w tym zasady bezpiecznej kąpieli, bezpiecznego żeglowania oraz uprawiania sportów wodnych, zasady bezpiecznego poruszania się w trakcie wycieczek górskich, czy też bezpiecznego palenia ognisk. Podczas każdej wizytacji policjanci sprawdzają łączność z organizatorami wypoczynku, infrastrukturę obiektów, drogi ewakuacyjne oraz miejsca grupowania się uczestników obozów w razie ewentualnego wystąpienia zagrożenia.
Kontakt z Policją
Zachęcamy, aby podczas wakacji korzystać z aplikacji „Moja Komenda”, która ułatwia lokalizowanie komend i komisariatów Policji. Aplikacja zapewnia każdemu użytkownikowi szybki dostęp do informacji o adresach i numerach telefonów policyjnych obiektów. Dzięki temu będąc nawet w miejscu, którego dobrze nie znamy, z łatwością odnajdziemy najbliższą jednostkę policji i skontaktujemy się z nią jednym kliknięciem. „Moja Komenda” dostępna jest na telefony z systemem iOS oraz Android. Można ją bezpłatnie pobrać w App Store i Google Play. Usługa została przygotowana z myślą o osobach, które kontaktują się z Policją w sytuacjach innych, niż te zagrażające życiu lub zdrowiu. W nagłych przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.
Drugim przydatnym narzędziem służącym poprawie bezpieczeństwa nie tylko w okresie wakacji jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. „Mapa” zaprojektowana tak, aby bezproblemowo mógł z niej skorzystać każdy obywatel.
Za pomocą interaktywnej strony internetowej można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w okolicy. Wszystkie z nich są sprawdzane przez Policję, a potwierdzone – nanoszone na mapę, podobnie jak informacje o zagrożeniach pochodzące z policyjnych systemów informatycznych. Dzięki temu w każdej chwili mamy możliwość sprawdzenia, czy w okolicy jest bezpiecznie, jak również poinformowania o zaobserwowanych przez nas niepokojących sytuacjach. Pamiętajmy jednak, że narzędzie to nie służy do informowania o nagłych wypadkach. W sytuacjach pilnych powinniśmy dzwonić na numer 112.
KPP Olkusz