Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Wawel – zacznij przygodę z historią – korespondencja z Jeżówki

Główna treść

Wawel – zacznij przygodę z historią – korespondencja z Jeżówki

Podczas wycieczki do Krakowa uczniowie Szkoły Podstawowej w Jeżówce skorzystali z przygotowanego z inicjatywy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez Zamek Królewski na Wawelu programu: Wawel. Zacznij przygodę z historią.

Biorąc udział w programie mogli pogłębić wiedzę na temat ojczystej przeszłości, bezpłatnie zwiedzając z przewodnikami wnętrza Komnat Królewskich. Zwiedzanie zatytułowane Złote czasy Jagiellonów poświęcone było dynastii Jagiellonów, oraz architekturze i sztuce renesansu.

Spacer po  zamkowych wnętrzach  rozpoczęli od apartamentów wielkorządców krakowskich, gdzie zachowały się  renesansowe drewniane stropy. Następnie przez klatkę schodową Poselską  przeszli do reprezentacyjnych sal na drugim piętrze zamku. Zobaczyli między innymi Salę Turniejową, Salę Poselską i Salę Senatorską. Podziwiali fryzy ścienne, renesansowe portrety władców, słynne głowy wawelskie , a przede wszystkim wspaniałe arrasy z kolekcji króla Zygmunta Augusta. Obejrzeli też wystawę Sztuka Wschodu, gdzie mogli podziwiać kobierce, uprząż i broń pochodzące  z XVII wieku.

Ciekawą forma lekcji historii była również wizyta w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Wizyta w muzeum poświęcona była  Patronowi Szkoły – Tadeuszowi Kościuszce. W dwóch grupach uczniowie uczestniczyli w interaktywnych lekcjach muzealnych: Tadeusz Kościuszko – żołnierz wolności oraz Śladami Tadeusza Kościuszki w Krakowie.

Pracownicy muzeum przedstawili  biografię Naczelnika, jego dokonania oraz wartości, jakimi kierował się w życiu. Podkreślali  jego zasługi w walce o wolność dla Polski, a także dla Stanów Zjednoczonych. Zaprezentowali ciekawe eksponaty związane z postacią Tadeusza Kościuszki. Uczniowie obejrzeli obrazy przedstawiające sceny z Insurekcji kościuszkowskiej, mieli też możliwość obejrzenia oryginalnej broń, którą posługiwali się kosynierzy. 

Wizyta w muzeum zakończyła się zwiedzeniem najnowszej multimedialnej wystawy: Cyberteka Kraków – czas i przestrzeń, pokazującej rozwój Krakowa od  czasów najdawniejszych do początku XX wieku. Uczniowie mogli zobaczyć jak wokół grodu wawelskiego tworzył się krakowski zespół osadniczy, na czym polegała lokacja miasta i jak rozrastało się ono w kolejnych wiekach. W jednym z pomieszczeń można było oglądać  zrekonstruowany cyfrowo widok Krakowa z lotu balonem w czasach Tadeusza Kościuszki.

Wycieczka był ciekawą lekcją historii i sztuki. Umożliwiła uczniom zdobycie wiedzy w atrakcyjny  i przystępny sposób. Zachęcił do  dalszego pogłębiania znajomości dziejów Polski. Był to świetnym pomysłem na szkolne obchody Dnia Patrona- Tadeusza Kościuszki.

Mateusz Makowski