Wcześnie wykryty rak szyjki macicy jest chorobą całkowicie uleczalną. Niestety w Polsce rak szyjki macicy jest drugim co do częstości występowania nowotworem narządów płciowych u kobiet do 45 roku życia. Tymczasem do wykrywania wczesnych postaci raka szyjki macicy wystarczy prosta cytologia.
Poradnia Ginekologiczna Nowego Szpitala w Olkuszu i w Wolbromiu ma podpisaną umową z NFZ na wykonywanie cytologii. Zgodnie z programem profilaktyki raka szyjki macicy, każda kobieta od 25 do 59 roku życia co trzy lata może wykonać badanie cytologiczne. Badania są bezpłatne i nie wymagają skierowania.
– Wśród chorych na raka szyjki macicy Polek, połowa nie miała nigdy wykonanego wymazu cytologicznego, a kolejne 10 proc., w ciągu 5 ostatnich lat – mówi lek. med. Jerzy Tylnicki z Nowego Szpitala w Olkuszu. – W ostatnich latach napływają doniesienia o ponownym wzroście liczby zachorowań na inwazyjnego raka szyjki w grupie kobiet poniżej 35 roku życia. Nierzadko chodzi o raki bardzo złośliwe. Rak szyjki występuje u coraz młodszych kobiet – tym częściej, im wcześniej zaczęły one odbywać regularne stosunki płciowe – tłumaczy dr Tylnicki.
Pierwszy szczyt zachorowań na raka szyjki macicy przypada na 35 – 45 rok życia. Dysplazja szyjki macicy jest rozpoznawana u kobiet począwszy od 25 roku życia, a szczyt rozpoznań raka szyjki przypada na 35 rok życia. Przeważająca liczba kobiet, u których obecnie rozpoznaje się zaawansowanego raka szyjki, wiele lat nie była badana ginekologicznie.
Dlatego lekarze zachęcają do badań. W Olkuszu można je wykonać w Przychodni Ginekologicznej prowadzonej przez Nowy Szpital przy ul. Kazimierza Wielkiego w Olkuszu i Wolbromiu.
Poradnia Ginekologiczna Nowego Szpitala w Olkuszu:
Olkusz, ul. Kazimierz Wielkiego, tel. 32 643 04 67
Wolbrom, ul. Skalska 22, tel. 32 644 10 97
Marta Pacia
Nowy Szpital w Olkuszu Sp. z o.o.