Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Wernisaż wystawy prac Krzysztofa Karewicza pt. „Retrowizje” – ZAPROSZENIE

Główna treść

Wernisaż wystawy prac Krzysztofa Karewicza pt. „Retrowizje” – ZAPROSZENIE

Zapraszamy na wernisaż wystawy prac Krzysztofa Karewicza pt. „RETROWIZJE”, który odbędzie się 29.05.2023 r. o godzinie 18:30 w Karczmie „Klimtówka” – Wolbrom ul. Ordona 2.

W programie:

– Koncert pianistki Aleksandry Hortensji Dąbek.

Wystawa prac malarstwa oraz rysunków węglem w wyjątkowej autorskiej technice, czynna będzie od 29.05 2023 r. do 29.06.2023 r.

Wydarzenie objęte Honorowym Patronatem przez Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom Adama Zielnika.

ZAPRASZAMY!

Krzysztof Kit Karewicz

Urodził się 24.09.1953r. w Łodzi na Bałutach.
Syn Teresy i Emila Karewicz. Ukończył Państwowe Liceum
Sztuk Plastycznych w Warszawie (matura). Liceum Plastyczne w
Łodzi – dyplom – Technik Plastyk Dekorator. Absolwent Wydziału
Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wykładowca w
Studium Pomaturalnym Reklamy. W swoim atelier przygotowywał
abiturientów do egzaminów na uczelnie artystyczne.

Ma w sobie trzy pasje artystyczne: Malarstwo, Rysunek węglem, Formy Steel and Stone.
Zajmuje się projektowaniem graficznym, min. w Polsce zaprojektował jedną z wersji logo dla PKO BP. Mieszka i tworzy w Wielkiej Brytanii. Od 2018 roku ma swoją pracownię i galerię autorską KAREWICZART w Puszczy Augustowskiej.

MALARSTWO: Jest kolorystą i symbolistą. Jego malarstwo to serie min. „Lata 65-80”, ” Lata 80-90″, “Gołym Okiem”, “Angloty” „Kobieta i Emocje”, „Dzieci”, „ Different View”. Jest określony jako “Malarz obrazów bez twarzy”. Atrybutem jego malarstwa jest charakterystyczny brak lica. Oglądając jego obrazy wnikamy w opowiadane kolorami historie. Otoczeni feerią barw i zachowań identyfikujemy się często z głównymi postaciami.

RYSUNEK WĘGLEM: Tworzy rysunki węglem wykorzystując autorską technikę kontrarys (nazwa stworzona przez samego artystę na potrzeby określenia techniki jaką używa do rysowania węglem). Serie rysunków są zakodowane min. w tytułach min.: „Preludium”, “Motywy Rodzajowe”, „Legendy”, „Moniuszko”, „Legendy Krakowskie” i inne to opowieści o sytuacjach zapamiętanych, wyobrażonych, czy też opartych na legendach. Zostały przeniesione na karton inspirując widza , pobudzając jego wyobraźnię, skłaniając do wspomnień. Oglądając prace Karewicza śmiało można stwierdzić , że swoimi opowieściami dewaluuje MROCZNOŚĆ, STRACH i LĘK ludzkiego bytu i śmierci.

KAMIEŃ I STAL: Tworząc formy plastyczne z kamienia polnego i metalu (stal kwasowa) wykorzystuje technikę spawalniczą TIG. Łącząc kamień polny ze stalą szlachetną, lub wykorzystując tylko stal szlachetną tworzy niepowtarzalne formy artystyczne i użytkowe.

Artysta interesując się fizyką kwantową wie, że wszystko jest energią i powraca. Jest całkowicie pogodzony z odchodzeniem i przemijaniem. Jego rysunki i również część malarstwa to fakty, mówiące o tym co było, co jest tu i teraz i o tym, że coś może być dalej.
Rysując scenki rodzajowe powraca do czasów romantyzmu, wspomnień z dzieciństwa,
dalekiej przeszłości i uwiecznia teraźniejszość. W malarstwie często używa symboliki do przedstawienia ludzkich ułomności lub do pokazania historycznej sytuacji w kraju.