Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Wieczór wigilijny – tradycje świąteczne

Główna treść

Wieczór wigilijny – tradycje świąteczne

Wigilia to magiczny okres. Atmosfera udziela się wszystkim, tym małym i tym dużym. Długie wieczory sprzyjają, aby zorganizować spotkania, na których można oderwać się od rzeczywistości i zapomnieć o troskach i problemach. Taki wieczór odbył się 21 grudnia 2015r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Wolbromiu z udziałem uczniów klas 1-6. Oto ich relacja:

Szkolna grupa wokalna zawsze uaktywnia swą działalność przed świętami.  Tak było i teraz. Uczniowie zaprezentowali piękne kolędy, te bardziej i mniej znane. Pastorałki i piosenki świąteczne zaśpiewane solo przez uczennicę Julię Dziubę wzruszyły przybyłych gości. Tajemniczy klimat wieczorku stworzyły dzieci trzymające światełka. Na szkolnej scenie debiutowały pierwszaki, śpiewały dziewczynki z klas drugich, trzecich, czwartych i piątych. Oprawą literacką zajęli się szóstoklasiści. Nad wszystkimi uczestnikami opiekę sprawowały panie Agnieszka Gamrat i Agnieszka Kołodziej.

Wprowadzeni w świąteczny klimat kolejnego dnia rozpoczęliśmy realizację wigilijnego projektu obchodów Wigilii Szkolnej. Na ten dzień czekają co roku wszyscy uczniowie naszej szkoły. Zorganizowano warsztaty ozdób i kartek bożonarodzeniowych dla klas młodszych. Nasi mali uczniowie wykazali się wieloma pomysłami i z wielkim zaangażowaniem przygotowywali ozdoby świąteczne. Dla klas starszych przewidziano konkurs na wykonanie szopek bożonarodzeniowych według własnych pomysłów.

Po zakończonych warsztatach wszyscy uczniowie spotkali się na sali gimnastycznej, aby śpiewać kolędy przygotowane w klasach. Panował bardzo miły świąteczny nastrój. Wspólne wigilie w klasach, łamanie opłatkiem oraz przygotowane poczęstunki uświetniły ten, kultywując nasze narodowe i regionalne obrzędy.

Jasełka przygotowane przez siostrę Denisę, panie Małgorzatę Łaksę i  Agnieszkę Gardełę, z udziałem uczniów klas 1-6, były pięknym oprowadzeniem wszystkich zgromadzonych po historii chrześcijaństwa. Kolorowe stroje i dekoracje zachwyciły uczniów, grono pedagogiczne i pracowników szkoły